Duda spotkał się z naczelnym dowódcą sił NATO. "Polska przykładem dla innych krajów"

Świat
Duda spotkał się z naczelnym dowódcą sił NATO. "Polska przykładem dla innych krajów"
PAP/Jacek Turczyk

- Lipcowy szczyt NATO w Polsce musi być uniwersalny, patrzący w przyszłość i decyzyjny - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove'em. Dodał, że perspektywa współpracy z siłami NATO "rysuje się bardzo dobrze". Generał Breedlove podkreślił, że "Polska stanowi przykład dla innych krajów, broniąc wolności w kraju i za granicą".

Duda i Breedlove spotkali się w siedzibie Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych w Europie w Mons, a następnie wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.

 

"Sam szczyt nie jest celem"

 

- Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie musi być szczytem, który będzie miał trzy zasadnicze płaszczyzny: musi być uniwersalny, patrzeć na wszystkie kwestie bezpieczeństwa, zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i na południowej flance NATO; musi być szczytem patrzącym w przyszłość, a więc takim, który ma zdolność przewidywania przyszłych scenariuszy wydarzeń w kwestii bezpieczeństwa w naszej części Europy i gdzie indziej, a po trzecie musi być szczytem decyzyjnym - powiedział prezydent.

 

Jak zaznaczył, generał zgodził się z przedstawionymi przez niego celami szczytu NATO w Warszawie. - Absolutnie zgodziliśmy się, że szczyt to jest tylko droga do bezpieczeństwa, że sam szczyt nie jest celem, celem jest to, żebyśmy osiągnęli bezpieczeństwo, takie, które będzie nam gwarantowało pokój i spokój na przyszłość - przekonywał prezydent.

 

"Dobra perspektywa współpracy z siłami NATO"

 

Prezydent Duda dziękował też generałowi za jego wsparcie dla Polski i dla planów wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Generał Breedlove jest tym głównym odpowiedzialnym, a zarazem siłą sprawczą tego, że decyzje polityczne, które zapadają na szczeblach cywilnych, są później wdrażane w sensie wojskowym - zaznaczył. Dodał, że "perspektywa współpracy z siłami NATO oraz największym sojusznikiem, a zarazem największą potęgą wojskową w NATO, czyli z USA, rysuje się bardzo dobrze".

 

Z kolei Breedlove podkreślał, że Polska stanowi przykład dla innych krajów, broniąc wolności zarówno u siebie w kraju, jak i za granicą. Wskazywał, że Polska wnosi wkład na wielu różnych polach - przyczynia się m.in. do rozbudowy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie, bierze udział w licznych operacjach wspierających oddziały Sojuszu Północnoatlantyckiego na całym świecie, a w lipcu br. będzie gospodarzem szczytu NATO.

 

- Bezpieczeństwo jest zasadniczą cechą naszego sojuszu, jest bardzo ważne dla naszej przyszłości - podkreślił generał, dziękując Dudzie za wizytę.

 

Wcześniej w poniedziałek polski prezydent spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się 8 i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów oraz przywódcy najważniejszych organizacji międzynarodowych.

 

PAP

 

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie