Amnesty International: kobiety i dziewczynki migrujące do Europy padają ofiarami przemocy

Świat
Amnesty International: kobiety i dziewczynki migrujące do Europy padają ofiarami przemocy
PAP/EPA/Orestis Panagitou

Migrantki przybywające do Europy na każdym etapie swojej podróży zmagają się z aktami przemocy i napaściami seksualnymi - głosi opublikowany w poniedziałek raport broniącej praw człowiek organizacji Amnesty International (AI).

Dane w raporcie AI opracowano na podstawie wywiadów przeprowadzonych w ciągu ostatniego miesiąca z 40 Irakijkami i Syryjkami przebywającymi w Niemczech i Norwegii, które dotarły na północ przez Turcję, Grecję i kraje Bałkańskie.

 

"Musiały spać wśród setek mężczyzn, uchodźców"

 

Te kobiety, które podróżowały same lub tylko z dziećmi, mówiły, że czuły się szczególnie zagrożone na Węgrzech, w Chorwacji i Grecji, gdzie musiały spać wśród setek mężczyzn, uchodźców - informuje AI w swoim raporcie.

 

Ogromna większość wśród uchodźców napływających do Europy to mężczyźni - pisze Associated Press. Z tego powodu kobiety są szczególnie zagrożone - ocenia AP, powołując się na słowa pracowników organizacji pomagających przy uchodźcach. Kobiety donosiły, że w obozach (dla migrantów) korzystały z tych samych łazienek i pryszniców, co mężczyźni. Wiele z nich mówiło, że nie jadło i nie piło po to, by nie czuć potrzeby pójścia do toalety.

 

Problemem system rejestracji uchodźców

 

Niektórzy pracownicy organizacji pomocowych uważają, że przemocy trudniej zapobiec ze względu na opracowany "ad hoc" system przyjmowania i rejestracji uchodźców - informuje AP.

 

W ciągu ostatnich tygodni coraz częściej porusza się temat związku między imigracją a bezpieczeństwem. W noc sylwestrową w Kolonii doszło do serii napaści seksualnych i napadów rabunkowych na kobiety na masową skalę - sprawcami byli głównie imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Zajścia w tym mieście wstrząsnęły opinią publiczną. Podobnie ataki terrorystyczne w Paryżu, przeprowadzone 13 listopada ubiegłego roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), w których zginęło 130 osób, podsyciły antyimigracyjne nastroje w Europie.

 

"Nie lączcie uchodźców z zagrożeniem"

 

Jednak szef Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) William Lacy Swing apelował w niedzielę, by unikać postrzegania migrantów jako "zagrożenia dla bezpieczeństwa". Mówił, że nie chce, by "z powodu tego, co stało się w Paryżu i Kolonii, nagle łączyć uchodźców, którzy uciekają przez terroryzmem (...), z jakimś zagrożeniem dla bezpieczeństwa".

 

Według IOM w ciągu pierwszych dwóch tygodni obecnego roku do Europy przez Morze Śródziemne przybyło 23 664 migrantów; niemal dla wszystkich pierwszym europejskim krajem była Grecja. W całym 2015 roku na Stary Kontynent przyjechał ponad milion migrantów, w większości Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków.

 

PAP

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie