W Warszawie "marsz entów" w obronie Puszczy Białowieskiej. "Nie róbcie z puszczy lasu gospodarczego"

Polska
W Warszawie "marsz entów" w obronie Puszczy Białowieskiej. "Nie róbcie z puszczy lasu gospodarczego"
Polsat News

"Jeszcze Puszcza nie zginęła" - pod takim hasłem ulicami Warszawy przeszli obrońcy Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy i miłośnicy przyrody, a wśród nich działacze partii Zieloni, sprzeciwiają się masowej wycince świerków, którą chcieliby przeprowadzić w puszczy leśnicy.

Marsz jest odpowiedzią na plany leśników, którzy chcą w większej, niż dotychczas skali, wycinać świerki w części Puszczy Białowieskiej. Argumentują, że chodzi o drzewa zaatakowane przez korniki. Jednak zdaniem ekologów to naruszenie ekosystemu puszczy.

 

Organizatorami marszu są: Partia Zielonych, Fundacja "Strefa Zieleni", "Ostra zieleń", "Zielone Wiadomości" oraz stowarzyszenie ekologiczne Eko-Unia.

 

- Trzeba chronić Puszczę Białowieską. To jest nasze dziedzictwo, nie tylko polskie, ale równiez światowe. Jest to jeden z najbardziej naturalnych lasów, który sam z siebie rośnie - powiedział Marek Matczak z partii Zielonych.

 

Wycinka świerków to koniec puszczy

 

Protestujący ekolodzy mówią, że wycinka świerków to koniec ochrony puszczy. - Grozi jej ludzka interwencja. Właśnie w ten ekosystem, który puszcza ma, i którym my się zachwycamy. Jeżeli tam człowiek wejdzie to już będzie jakby po puszczy. Koniec tego pierwotnego lasu - podkreślił Matczak.  

 

Jak tłumaczą organizatorzy, entowie to postacie z książek Tolkiena, które zwracały uwagę na ochronę natury i stąd pomysł na nazwę marszu. Jego uczestnicy przynieśli ze sobą transparenty, na których widniały m.in. hasła: "Zima wasza, puszcza nasza", "Nie zabieraćżubrom domu" oraz "Szyszko szyszkom wilkiem".

 

Uczestnicy przechodząc od Agrykoli pod budynek Kancelarii Premiera chcą zaapelować do ministra środowiska, aby - jak tłumaczy organizator - nie podpisywał aneksu dotyczącego zwiększenia wycinki drzew i nie robienia z puszczy lasu gospodarczego".

 

To już dzisiaj! Do zobaczenia o 12:00 na Marszu Entów! :) https://www.facebook.com/events/138349456540159/

Posted by Partia Zieloni on 17 stycznia 2016

 

Puszcza na liście Światowego Dziedzictwa


Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Puszcza jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy. W ostatnich latach bez powodzenia zakończyły się próby powiększenia parku narodowego. W 2011 r. minister środowiska ograniczył jednak limity pozyskania drewna w puszczy, co miało poprawić ochronę, decyzje te były podtrzymane w 2012 r.

 

Polsat News, PAP

wj/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze