Szef IOM: "Nie należy etykietować migrantów jako zagrożenia"

Świat
Szef IOM: "Nie należy etykietować migrantów jako zagrożenia"
PAP/EPA/Armin Weigel

Należy unikać postrzegania migrantów jako "zagrożenia dla bezpieczeństwa" - oświadczył w niedzielę szef Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) William Lacy Swing, odnosząc się do sylwestrowych zajść w Kolonii i listopadowych zamachów w Paryżu.

- Nie chcemy z powodu tego, co stało się w Paryżu i Kolonii nagle łączyć uchodźców, którzy uciekają przez terroryzmem (...), z jakimś zagrożeniem dla bezpieczeństwa - powiedział Swing w Berlinie.


- Musimy znaleźć sposób i wiem, że Niemcy naprawdę próbują to teraz zrobić, jak przedstawić ludziom ważny argument, że w przeszłości migracja zawsze była pozytywną siłą w życiu naszych krajów - dodał szef IOM.

 

Ten długoletni amerykański dyplomata podkreślił, że jego kraj został zbudowany dzięki imigrantom, "dzięki ich umysłom i talentowi".


Szef IOM: "Merkel i Niemcy zasługują na duże pochwały"


Swing przybył do Berlina w czasie, gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel jest pod znacznym naciskiem w związku z polityką otwartych drzwi wobec uchodźców - zwraca uwagę Associated Press.


Szef IOM powiedział agencji AP, że Merkel i Niemcy zasługują "na duże pochwały" za przyjęcie wielkiej liczby uchodźców. W 2015 roku w Niemczech zarejestrowano 1,1 mln osób ubiegających się o azyl.


Antyimigracyjne nastroje w Europie


Sprawcami sylwestrowych wydarzeń w Kolonii - serii napaści seksualnych i napadów rabunkowych na kobiety na masową skalę - byli głównie imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Zajścia w tym mieście wstrząsnęły niemiecką opinią publiczną i wywołały dyskusję o związkach między imigracją a bezpieczeństwem. Podobnie ataki terrorystyczne w Paryżu, przeprowadzone 13 listopada ubiegłego roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), w których zginęło 130 osób, podsyciły antyimigracyjne nastroje w Europie - przypomina AP.


Według IOM w ciągu pierwszych dwóch tygodni obecnego roku do Europy przez Morze Śródziemne przybyło 23 664 migrantów; niemal dla wszystkich pierwszym europejskim krajem była Grecja. W całym 2015 roku do Europy przyjechał ponad milion migrantów, w większości Syryjczyków, Irakijczyków i Afgańczyków.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie