"Przebudzenie" we Wrocławiu. Wielkie widowisko z okazji tytułu Europejskiej Stolicy Kultury

Kultura
"Przebudzenie" we Wrocławiu. Wielkie widowisko z okazji tytułu Europejskiej Stolicy Kultury
PAP/Maciej Kulczyński

Cztery pochody, symbolizujące Cztery Duchy Wrocławia, przeszły z różnych części miasta do Rynku, opowiadając historię stolicy Dolnego Śląska - tak wyglądało "Przebudzenie", czyli widowisko inaugurujące objęcie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016 r. Wzięło w nim udział aż 100 tys. osób.

Przygotowywany z wielkim rozmachem, przez brytyjskiego artystę i kuratora ESK ds. performance Chrisa Baldwina, widowisko performance było kulminacją inauguracji objęcia przez Wrocław tytułu ESK 2016.

 

"Chcieliśmy odkryć esencję miasta"

 

Spektakl rozpoczął się około godz. 16. Z czterech części miasta wyruszyły pochody, z których każdy symbolizował jednego z Duchów Wrocławia: Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy i Ducha Powodzi. - Słowo "duch" sugeruje esencję. I właśnie to zdecydowaliśmy się tutaj poruszyć. Nie chodziło nam o stworzenie wrocławskiej procesji historycznej, chcieliśmy odkryć "esencję" miasta, coś ostatecznie bardziej metaforycznego i poetyckiego - mówił o spektaklu Baldwin.

 

Duch Powodzi miał symbolizować walkę mieszkańców miasta z wielką powodzią, która nawiedziła region i stolicę Dolnego Śląska w 1997 r. Duch Odbudowy nawiązywał do wydarzeń, które miały miejsce we Wrocławiu po II wojnie światowej. "Opowiada o ludziach, którzy tracą wszystko i podczas podróży przez kolejne doświadczenia uczą się, jak funkcjonować razem w nowym, kształtującym się społeczeństwie" - opisują tę część przedstawienia organizatorzy.

 

Duch Innowacji, według założeń organizatorów, miał pokazać symbiozę technologii i przyrody. To również nawiązanie do Wrocławia jako miasta rozwijającego gospodarkę opartą na wiedzy. Duch Wielu Wyzwań odwoływał się do wielokulturowego dziedzictwa Wrocławia.

 

Kulminacja na Rynku miasta

 

Cztery Duchy połączyły się w Rynku. W ciągu kilkudziesięciu minut cztery wielkogabarytowe metalowe konstrukcje połączono w jedną. W trakcie powstawania olbrzymiej instalacji publiczność obejrzała sceny nawiązujące do każdego z czterech tematów. Częścią przedstawienia były również świetlne wizualizacje na kamienicach okalających Rynek.

 

W finale spektaklu na szczycie instalacji zabił dzwon. Z wieży wrocławskiego ratusza na rozpiętych linach zjechało trzech aktorów przebranych za anioły, zaś w oknach kamienic pojawili się przedstawiciel orkiestr służb mundurowych.

 

Ulicami Wrocławia przeszło 50 tys. mieszkańców

 

W spektaklu "Przebudzenie" wzięło udział 1300 artystów i 200 chórzystów. Uczestniczyło w nim również 50 żołnierzy, 20 członków orkiestry oraz 300 rowerzystów. 

 

Według wrocławskiego magistratu w pochodach Czterech Duchów Wrocławia uczestniczyło 50 tys. mieszkańców, zaś w całym widowisku 100 tys.

 

Ceremonia zamknięcia 17 grudnia

 

"Przebudzenie" było drugą częścią projektu "Kwartet Flow", który reżyseruje Baldwin. Pierwszą częścią były "Mosty", projekt zrealizowany w czerwców 2015 r., w czasie którego 27 wrocławskim mostów zamieniono w artystyczne aranżacje. Na 11 czerwca zaplanowano kolejną część przedsięwzięcia - projekt "Flow", w ramach którego na Odrze odbędą się koncerty, spektakle i happeningi. Ostatnim z cyklu będzie "Niebo", czyli ceremonia zamknięcia ESK, która odbędzie się 17 grudnia.

 

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia ESK odbyło się około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki.

 

Wrocław dzieli tytuł ESK wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).

 

PAP

 

ml/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie