Wicepremier Gliński we Wrocławiu: "Polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna"

Polska
Wicepremier Gliński we Wrocławiu: "Polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna"
PAP/Maciej Kulczyński

- Chciałbym, by z Wrocławia wybrzmiało, że polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna. Rząd za jedną z jej podstaw uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polskie, europejskie i chrześcijańskie wartości - powiedział na gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury prof. Piotr Gliński. Słowa ministra wywołały dezaprobatę części uczestników gali, słychać było buczenie i okrzyk "propaganda".

Gliński przemawiał w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Podkreślił, że rząd polski podtrzymuje wsparcie dla organizacji Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).

 

"Nowa ekipa odpowiedzialnie kontynuuje dobre działania poprzedników"

 

- To wsparcie jest wyrazem oczywistego dla nas przekonania, że rola kultury i idea dialogu, współpracy i solidarności europejskiej jest dla naszego rządu priorytetowa. Nowa ekipa płynnie i odpowiedzialnie kontynuuje dobre i pożyteczne działania naszych poprzedników politycznych, tam, gdzie są one rzeczywiście pożyteczne dla dobra publicznego - mówił prof. Gliński.

 

W swoim przemówieniu minister kultury podkreślił również, że idea obchodów ESK wywodzi się z myślenia o wspólnotowym dziedzictwie Europy. - Z myślenia o pewnym systemie wartości (…) stanowi on podstawę współpracy i wymiany kulturowej w Europie i podstawę dialogu - mówił wicepremier.

 

Więcej europejskiej solidarności

 

Apelował też o solidarność europejską. - Byśmy nie ulegali w europejskiej rozmowie dyktatowi silniejszych i byśmy nie ulegali zaślepieniu i obojętności wobec dramatu naszych europejskich braci, którzy w dalece niedostatecznym stopniu doświadczają naszej europejskiej solidarności - mówił szef resortu kultury.

 

Minister kultury podkreślił, że chodzi również o solidarność z obywatelami Ukrainy, gdzie "wciąż toczy się wojna". Jak mówił, Wrocław ze swym potencjałem, dynamiką i tradycją jest dobrym reprezentantem żywotności i siły polskiej kultury. - Mam nadzieję, że to miasto będzie symboliczną bramą dla poznania europejskich treści polskiej kultury przez wszystkich Europejczyków - powiedział wicepremier.

 

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

 

Podczas ceremonii otwarcia przemawiał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który przypomniał, że w mieście po II wojnie światowej doszło do stuprocentowej wymiany ludności. - Wypędzono stąd przedwojennych mieszkańców, głównie Niemców, osiedlono zaś Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich - mówił Dutkiewicz i przypomniał list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., w którym znalazło się zdanie "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

 

- Autorem listu był biskup wrocławski Bolesław Kominek. To zdanie powstało zaledwie 20 lat po wojnie we Wrocławiu. Nie sposób nie zauważyć, że duch tego miasta jest pozytywny i kształtuje coś pięknego - mówił Dutkiewicz.

 

Prezydent Wrocławia podkreślał, że miasto jest symbolicznym skarbcem przechowującym świadomość kultury Kresów Wschodnich, która zrodziła się w "wielonarodowym tyglu".

 

- Kardynał Kominek w komentarzu do listu do biskupów niemieckich podkreślał, że sposób mówienia nie może być nacjonalistyczny, lecz musi być europejski w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Nacjonalizmy są wczorajsze, Europa to przyszłość - dodał Dutkiewicz.

 

List prezydenta Andrzeja Dudy

 

Podczas uroczystości otwarcia ESK odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. "Wrocław przez kolejnych 12 miesięcy będzie miejscem wydarzeń artystycznych, spotkań i wymiany poglądów twórców oraz publiczności. To wielki sukces Wrocławiu i powód do dumy dla wszystkich Polaków" - napisał prezydent.

 

Dodał, że stolica Dolnego Śląska jest miejscem szczególnej otwartości na współpracę. "Ale równocześnie przykładem niezłomności polskiego ducha kultury i twórczej energii Polaków" - podkreślił prezydent.

 

Wielki rozmach ceremonii otwarcia

 

We Wrocławiu od piątku odbywają się wydarzenia kulturalne przygotowane z okazji objęcia przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Łącznie w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki.

 

Kulminacją inauguracji ESK ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie zatytułowane "Przebudzenie", które zaplanowano na niedzielę. Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi.

 

PAP

ml/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze