Białystok: 22 tys. zł dotacji dla bezrobotnego na założenie firmy

Biznes
Białystok: 22 tys. zł dotacji dla bezrobotnego na założenie firmy
Polsat News

Dotację w wysokości do 22 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą w tym zdobyć bezrobotni z powiatu białostockiego. Wnioski można składać do połowy lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku.

Co roku takie wsparcie dostaje kilkuset bezrobotnych, którzy chcą założyć własny biznes. Rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis poinformowała, że dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej przeznaczone są głównie dla tych osób, które już dokonały rozpoznania na rynku i "są zdeterminowane, nie boją się ryzyka".

 

- Pieniądze z dotacji są przeznaczone m.in. na podjęcie działalności, koszty pomocy prawnej, konsultacje, doradztwo. W 2016 roku można otrzymać dotację, której wysokość to maksymalnie sześciokrotne przeciętne wynagrodzenie. Osoba, która dostanie dotację, musi prowadzić swoją firmę minimum przez rok - wyjaśniła rzeczniczka.

 

Konkurs o dotację

 

Trzeba też spełnić szereg szczegółowych warunków, np. na rok przed złożeniem wniosku o dotację nie wolno m.in. bez uzasadnionych powodów odmówić przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, nie wolno z własnej winy przerwać stażu czy szkolenia. O dotację nie mogą też np. występować osoby, które już skorzystały z innych firm pomocy publicznej.

 

- O przyjęciu wniosku do realizacji decyduje jego wartość merytoryczna. Trzeba pamiętać, że to jest konkurs. Wniosek nie jest fachowym biznesplanem, zawiera jego pewne elementy, konkretne pytania, na które trzeba udzielić precyzyjnych odpowiedzi. Jeśli pojawiają się wątpliwości, możemy to skonsultować. Pracownicy Urzędu odpowiadają na wszelkie wątpliwości związane z wypełnieniem wniosku, natomiast nie pomagają przy jego wypełnianiu - podkreśliła Jolanta Tulkis.

 

70. proc firm udaje sie utrzymać na rynku

 

Z danych urzędu wynika, że po pięciu latach od rozpoczęcia działalności gospodarczej przetrwało i utrzymuje się na rynku około 70 proc. firm założonych przez bezrobotnych. Najwięcej powstających małych firm działa w szeroko pojętych usługach (78,2 proc.). To głównie salony fryzjerskie, kosmetyczne, ale też kancelarie prawne, biura rachunkowe oraz firmy budowlane.


Znacznie mniej - 14,4 proc. to sklepy - zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Produkcją zajmuje się ok. 4,4 proc. firm, wśród nich np. producenci balustrad, wyrobów medycznych, czy firmy cateringowe.

 
Na koniec grudnia stopa bezrobocia w całym województwie podlaskim wyniosła 11,6 proc. W PUP Białystok było zarejestrowanych ponad 20 tys. osób bez pracy - podczas gdy w całym województwie jest to ponad 55 tys. bezrobotnych. Łącznie na realizację różnych programów na rzecz bezrobotnych powiat białostocki ma przeznaczyć w 2016 roku 30 mln zł.

 

PAP

 

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze