Sellin: Muzeum Historii Polski to dla nas projekt sztandarowy

Polska
Sellin: Muzeum Historii Polski to dla nas projekt sztandarowy
Polsat News

Budynek Muzeum Historii Polski powstanie na Cytadeli Warszawskiej. Prawo i Sprawiedliwość podtrzymało lokalizację, która została wybrana jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej. - Rzeczywiście Cytadela to jest dobry pomysł, bo będą tam aż cztery muzea historyczne - powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślił, że dla obecnych władz to projekt sztandarowy.

Koszt budowy  Muzeum Historii Polski to około 350 milionów złotych. - Pieniądze na inwestycję mamy zagwarantowane na trzy lata do przodu. Na tym polega idea wieloletniego projektu rządowego. Mamy konkretną sumę na rok 2016, konkretną na 2017 i 2018 - powiedział Jarosław Sellin w Polsat News.

 

Gotowe na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

 

Jak podkreślił, Muzeum Historii Polski będzie projektem kluczowym. Resort chce, by powstało do 2018 roku, na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

- Muzeum zostało powołane w 2006 roku za rządów PiS. Kiedy Platforma doszła do władzy, to właściwie zamroziła ten projekt. Przez 8 lat nie działo się nic. Dopiero po przegranych wyborach prezydenckich przez PO podjęto wreszcie decyzję, że należy się temu muzeum lokalizacja w Warszawie i pieniądze – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Na oficjalnej stronie Muzeum Historii Polski można jednak przeczytać, że decyzja o lokalizacji muzeum zapadła dwa miesiące przed II turą wyborów prezydenckich, dokładnie 25 marca 2015 roku.

 

Nowy gmach Muzeum Historii Polski powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należeć będzie już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w całym kompleksie.

 

Od Polski Piastów do PRL

 

W Muzeum Historii Polski przedstawione zostaną najważniejsze wątki dziejów Polski, w tym historia polityczna, historia ustroju, kultury, życia społecznego i obyczajów. Wystawa, opowiadająca chronologicznie o dziejach Polski, będzie złożona z sześciu galerii: Polska Piastów i Jagiellonów, Dawna Rzeczpospolita, Wiek XIX. Pod zaborami, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, PRL.

 

Przy stałej ekspozycji muzeum wykorzystane zostaną najnowocześniejsze instalacje audiowizualne i multimedialne. Będzie ona ukazywać najważniejsze wątki z dziejów Polski od X do XXI wieku. Centralne miejsce znajdzie w niej historia wolności nad Wisłą.

 

 

 

 

ml/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie