Nie żyje Andrzej Kotkowski - reżyser "Obywatela Piszczyka"

Kultura
Nie żyje Andrzej Kotkowski - reżyser "Obywatela Piszczyka"
sfp.org.pl
Nie żyje Andrzej Kotkowski - reżyser "Obywatela Piszczyka".

W wieku 75 lat zmarł wybitny filmowiec Andrzej Kotkowski - reżyser, scenarzysta, aktor, pedagog, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiej Akademii Filmowej - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W piątek na ekrany kin trafił ostatni film przy którym pracował: "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy".

Andrzej Kotkowski zmarł w piątek 15 stycznia. Ostatni film, przy którym pracował Kotkowski - "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” w reż. Janusza Majewskiego - w piątek trafił na ekrany kin.

 

Urodził się w 17 lutego 1940 roku we Lwowie. W 1964 roku ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, cztery lata później - Studium Organizacji Produkcji Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

 

"Gra o wszystko"

 

 Pracował jako asystent kierownika produkcji, asystent reżysera i drugi reżyser. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1978 roku filmem "Gra o wszystko".

  

Zrealizował m.in. filmy "Olimpiada 40" (1980), "Spokojne lata" (1981), "W starym dworku czyli niepodległość trójkątów" (1984) i "Obywatel Piszczyk" (1988), za który otrzymał nagrodę za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

"Ziemia obiecana" i "Wesele"

 

Brał także udział przy powstaniu filmów, takich jak np. "Ziemia obiecana" (1974), "Wesele" (1972), "Korczak" (1990), "Jowita" (1967) i "Mała matura 1947" (2010).

 

Był również autorem seriali telewizyjnych, m.in. "Psie serce" (2002-2003) i "Egzamin z życia" (2005-2008).

 

Współpracował z Andrzejem Wajdą, do 1989 roku był związany z zespołem filmowym "X".

  

Wykładał w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i kapituły przyznającej nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna "Perspektywa”.

  

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie