Ekonomista: obniżenie ratingu Polski to chwilowy impuls. Stabilizacja w ciągu kilku tygodni

Polska
Ekonomista: obniżenie ratingu Polski to chwilowy impuls. Stabilizacja w ciągu kilku tygodni
Polsat News

- Decyzje polityczne rządu nie wychodzą poza negatywne skutki decyzji poprzednich. Mamy sytuację, w której powinniśmy spokojnie obserwować i ewentualnie podpowiadać właściwe decyzje w polityce gospodarczej - powiedział Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. Dodał, że przychyla się do opinii Ministerstwa Finansów, że decyzja ratingowa Standard & Poor's jest niezrozumiała.

Jabłoński zaznaczył, że z jego punktu widzenia decyzja agencji Standard & Poor's jest niezrozumiała.

 

- Najlepszym dowodem jest to, że inna agencja w tym samym czasie oceniła pozytywnie naszą sytuacje, a trzecia z agencji się nie wypowiadała. Należałoby sądzić, że wtedy, kiedy tak dramatyczne zdarzenia miałyby miejsce, to inne agencje powinny również to zauważyć - podkreślił ekonomista.

 

Decyzja agencji decyzją polityczną

 

Zdaniem Jablońskiego stanowiska Standard & Poor's trudno nie wiązać z ostatnimi wydarzeniami politycznymi. 

 

- Być może w klientów reprezentowanych przez tę agencję może uderzyć jedna z ostatnich ustaw podpisanych przez prezydenta - powiedział ekspert. Jak ocenił, "gdyby tak merkantylne powody miały przyczynę takich stanowisk, to byłoby zupełnie dyskwalifikujące dla takich agencji".

 

Ekonomista z Centrum im. Adama Smitha przychylił się do komentarza szefa resortu finansów Pawła Szałamachy, który o decyzji agencji stwierdził, że jest "niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej".

 

"Niebawem sytaucja wróci do normalnego poziomu"

 

Jabłoński zaznaczył, że doświadczenie pokazuje, iż niebawem wiarygodność kredytowa Polski wróci do normalnego poziomu.

 

- Przypomnijmy sobie, że na skutek zdarzeń zewnętrznych w roku 2012 kurs walut, w tym Euro, zbliżył się do podobnego poziomu jak to miało miejsce w piątek, po czym ustabilizował się i wrócił w okolicę czterech złotych - zauważył ekonomista.

 

Ekspert podkreślił również, że to "rzeczywiste czynniki makroekonomiczne i to jak będziemy atrakcyjni dla inwestorów bezpośrednich, a nie fundusze spekulacyjne, będą decydowały o sytuacji gospodarki polskiej". - Ja jestem o nią przynajmniej w najbliższej perspektywie spokojny, bo ta historia, którą się próbuje się wywołać, nie powala na trzeźwą ocenę - przyznał.

 

Polsat News

wj/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie