Agencja Moody’s nie opublikowała ratingu Polski

Biznes
Agencja Moody’s nie opublikowała ratingu Polski
Polsat News

Moody's zapowiadał wcześniej, że 15 stycznia może ogłosić ocenę ratingową Polski. Jednak agencja nie przygotowała nowego raportu zawierającego analizę polskiej sytuacji. Nie zostały opublikowane zaplanowane na ten sam dzień oceny dla Litwy oraz Portugalii.

Wcześniej agencja Standard & Poor’s ogłosiła decyzję o obniżeniu oceny ratingowej Polski z A- do BBB+ dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych. Jednocześnie zmieniona została perspektywa ratingu z pozytywnej na negatywną. Spowodowało to osłabienie złotego, cena euro wzrosła z 4 zl 42 gr do 4 zł 48 gr.

 

Agencja Fitch utrzymała natomiast rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną.

 

Według ministerstwa finansów "decyzja agencji ratingowej Standard & Poor’s o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna".

 

W opinii resortu "rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego".

 

Według S&P nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji.

 

Ministerstwo finansów zwraca też w swoim komunikacie uwagę, że "S&P w ostatnich latach dokonywało już niestandardowych i kontrowersyjnych decyzji, z których najbardziej znamienną było obniżenie (i utrzymanie na obniżonym poziomie do chwili obecnej) ratingu USA w sierpniu 2011 roku (jako jedyna agencja z tzw. wielkiej trójki)".

 

 

 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie