Afera dopingowa w Rosji: federacja lekkoatletyczna ma nowego prezesa

Sport
Afera dopingowa w Rosji: federacja lekkoatletyczna ma nowego prezesa
PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Dmitrij Szliachtin został powołany na stanowisko prezydenta Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej (WFLA). Przypadnie mu trudne zadanie dźwignięcia tej dyscypliny z kryzysu, w którym znalazła się po publikacji druzgocącego raportu Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA).

W listopadzie WADA przybliżyła kulisy procederu korupcyjnego w tym kraju. Działacze mieli manipulować wynikami badań antydopingowych w zamian za łapówki od sportowców. W ogniu krytyki znalazło się m.in. moskiewskie laboratorium, któremu odebrano akredytację WADA. W proceder zamieszani mieli być nawet urzędnicy państwowi.

 

- Moim nadrzędnym celem jest przywrócenie zaufania do rosyjskiej lekkoatletyki i jej powrót na arenę międzynarodową - powiedział po nominacji Szliachtin, który dotychczas stał na czele administracji sportowej obwodu samarskiego.

 

Po rekomendacji WADA, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wykluczyło Rosjan ze wszystkich zawodów. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, reprezentantów tego kraju w tej dyscyplinie zabraknie na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

 

Nowy szef WFLA jest też prezesem klubu piłkarskiego Krylia Sowietow.

 

PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie