Wenezuela ogłosiła "stan nadzwyczajny w gospodarce"

Świat
Wenezuela ogłosiła "stan nadzwyczajny w gospodarce"
Flickr/David Hernández/CC BY 2.0

Prezydent Wenezueli zadekretował w piątek na 60 dni "stan nadzwyczajny w gospodarce", który może być przedłużony na dalsze 60 dni. Ma on pomóc w zwalczeniu inflacja, która w Wenezueli zbliża się do 200 proc.

Luis Salas, wenezuelski wicepremier do spraw gospodarki, który kieruje także ministerstwem gospodarki produkcyjnej w rządzie prezydenta Nicolasa Maduro, oświadczył, iż dekret był niezbędny "ze względu na niebezpieczeństwa zagrażające narodowi wenezuelskiemu".


Dekret, według Salasa, umożliwia rządowi "podejmowanie decyzji niezbędnych do przeciwstawienia się wyjątkowej, nadzwyczajnej sytuacji wynikającej z koniunktury, w jakiej znalazła się obecnie wenezuelska gospodarka".


Salas odniósł się do dramatycznie rosnącej recesji i znaczącego spadku rezerw walutowych spowodowanego zmniejszeniem wpływów z eksportu ropy naftowej.


- Chodzi o zapewnienie ludności swobodnego dostępu do podstawowych dóbr i usług - dodał wicepremier.

 

"Ograniczyć skutki sztucznej inflacji, spekulacji"


Salas tłumaczy, że rząd za pomocą dekretu pragnie "ograniczyć skutki sztucznej inflacji, spekulacji, fikcyjnego obniżenia wartości krajowego pieniądza, fikcyjnego zawyżenia stopy wymiany dewiz, sabotażu uprawianego wobec systemu dystrybucji dóbr i usług, a także przeciwdziałać skutkom wojny prowadzonej za pomocą obecnych cen ropy naftowej".


Dekret - wyjaśnia wicepremier - pozwoli między innymi na zastosowanie środków ekonomicznych i administracyjnych niezbędnych do "kontynuowania działań w zakresie wypełniania przez rząd jego misji społecznej i misji w dziedzinie usług socjalnych oraz zaopatrzenia w żywność i inne towary niezbędne do życia".


To samo, według wicepremiera, dotyczy "optymalizacji usług w zakresie ochrony zdrowia, edukacji, wyżywienia i zapewnienia mieszkań w ramach misji społecznej rządu".

 

Zapowiedziano walkę z oszustwami podatkowymi i korupcją


Inne dziedziny wymienione przez wicepremiera, w których władza wykonawcza uzyskuje wolną rękę na czas działania dekretu o stanie nadzwyczajnym, to między innymi walka z oszustwami podatkowymi, z nadużyciami i korupcją przy przetargach inwestycyjnych, możność zawieszania na pewien czas norm obowiązujących w sektorze prywatnym i publicznym, ułatwianie importu niezbędnych produktów powszechnego użytku i innych towarów pierwszej potrzeby oraz import technologii.


Ministerstwa oraz Bank Centralny Wenezueli (BCV) zyskują prerogatywy, które pozwolą im na "wprowadzanie określonych restrykcji dotyczących operacji handlowych i finansowych w celu zapewnienia ochrony krajowej waluty".

 

"Zapewnić ludności dostęp do żywności"


Rząd będzie też mógł sięgać do "środków publicznych, prywatnych i środków przedsiębiorstw mieszanych", aby "zapewnić ludności dostęp do żywności, leków i innych dóbr pierwszej potrzeby oraz do wszystkich usług, z których ma ona pełne prawo korzystać".


Inflacja w kraju sięgnęła 141,5 proc., a w trzecim kwartale 2015 roku PKB skurczył się o 7,1 proc.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie