Śnieg i lustro domowym sposobem. Uczelnie zapraszają na "Noc biologów"
Jak powstają barwy, jak kofeina zmienia nasze życie, czym może zaskoczyć nas woda i jak hodować komórki in vitro - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi uzyskają uczestnicy "Nocy biologów". Do wzięcia udziału w otwartych spotkaniach dla dorosłych, młodzież i dzieci zachęcają uczelnie w całej Polsce.
Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego można będzie dowiedzieć się m.in. o tym, co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele, skąd się bierze zadyszka oraz czy da się oszukać FBI.
Żarłoczna biedronka
Stołeczny Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza m.in. do wykonania analizy krwi oraz na wykład o żarłocznej biedronce.
Wiele atrakcji czeka na odwiedzających Uniwersytet Łódzki, który w "Nocy biologów" uczestniczy po raz czwarty.
- Uczestnicy akcji dowiedzą się m.in. jak powstają olejki eteryczne i dlaczego nie wszystkie rośliny ładnie pachną. Bedzie mozna uzyskać odpowiedź na pytania: jaki kolor kwiatów lubią pszczoły oraz jak hodować komórki w warunkach in vitro - poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak.
Lustro z cukrów
Biolodzy z Łodzi przygotowali atrakcje naukowe dla pasjonatów doświadczeń naukowych. W laboratoriach uczelni będzie można m.in. wykonać preparat mikroskopowy z drobnoustrojów probiotycznych występujących w soku z kiszonej kapusty, a następnie obejrzeć go pod mikroskopem świetlnym.
Młodzi adepci nauki będą mieli okazję, aby wyizolować samodzielnie chlorofil i hemoglobinę. Po okiem specjalistów dowiedzą się, jak stworzyć śnieg przy użyciu substancji stosowanych w gospodarstwie domowym i czy z cukrów można wykonać lustro.
Koty świecą oczami
Nie zabraknie prezentacji poświęconych faunie. Będzie można m.in. dowiedzieć się, dlaczego oczy kotów świecą i jak działa narząd wzroku różnych zwierząt. Miłośnicy przyrody będa mogli poznać gatunki ptaków i ujrzeć to, co niewidoczne gołym okiem, czyli odbyć wycieczkę do świata bakterii.
PAP, Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze