Śnieg i lustro domowym sposobem. Uczelnie zapraszają na "Noc biologów"

Technologie
Śnieg i lustro domowym sposobem. Uczelnie zapraszają na "Noc biologów"
Flickr/Jorge Láscar/CC BY 2.0

Jak powstają barwy, jak kofeina zmienia nasze życie, czym może zaskoczyć nas woda i jak hodować komórki in vitro - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi uzyskają uczestnicy "Nocy biologów". Do wzięcia udziału w otwartych spotkaniach dla dorosłych, młodzież i dzieci zachęcają uczelnie w całej Polsce.

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego można będzie dowiedzieć się m.in. o tym, co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele, skąd się bierze zadyszka oraz czy da się oszukać FBI.

 

Żarłoczna biedronka

 

Stołeczny Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza m.in. do wykonania  analizy krwi oraz na wykład o żarłocznej biedronce.

 

Wiele atrakcji czeka na odwiedzających Uniwersytet Łódzki, który w "Nocy biologów" uczestniczy po raz czwarty.

 

- Uczestnicy akcji dowiedzą się m.in. jak powstają olejki eteryczne i dlaczego nie wszystkie rośliny ładnie pachną. Bedzie mozna uzyskać odpowiedź na pytania: jaki kolor kwiatów lubią pszczoły oraz jak hodować komórki w warunkach in vitro - poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak.

 

Lustro z cukrów

 

Biolodzy z Łodzi przygotowali atrakcje naukowe dla pasjonatów doświadczeń naukowych. W laboratoriach uczelni będzie można m.in. wykonać preparat mikroskopowy z drobnoustrojów probiotycznych występujących w soku z kiszonej kapusty, a następnie obejrzeć go pod mikroskopem świetlnym.

 

Młodzi adepci nauki będą mieli okazję, aby wyizolować samodzielnie chlorofil i hemoglobinę. Po okiem specjalistów dowiedzą się, jak stworzyć śnieg przy użyciu substancji stosowanych w gospodarstwie domowym i czy z cukrów można wykonać lustro.

 

Koty świecą oczami

 

Nie zabraknie prezentacji poświęconych faunie. Będzie można m.in. dowiedzieć się, dlaczego oczy kotów świecą i jak działa narząd wzroku różnych zwierząt. Miłośnicy przyrody będa mogli poznać gatunki ptaków i ujrzeć to, co niewidoczne gołym okiem, czyli odbyć wycieczkę do świata bakterii.

 

PAP, Polsat News

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie