Portugalia: parlament przywrócił 35-godzinny tydzień pracy w administracji

Świat
Portugalia: parlament przywrócił 35-godzinny tydzień pracy w administracji
Flickr/Bill Jacobus/CC BY 2.0

Portugalski parlament uchwalił w piątek głosami rządzących socjalistów i deputowanych pozostałych ugrupowań lewicowych przywrócenie 35-godzinnego tygodnia pracy w administracji publicznej. Poprzedni, centroprawicowy rząd przedłużył tydzień pracy do 40 godzin.

Dwa dni wcześniej w Lizbonie odbyła się demonstracja pracowników administracji publicznej, którzy domagali się przywrócenia poprzedniego czasu pracy wydłużonego przez konserwatywnym rząd.


Gabinet socjalistów objął władzę pod koniec listopada dzięki porozumieniu podpisanemu z zasiadającymi w parlamencie deputowanymi Bloku Lewicy zbliżonemu politycznie do greckiej Syrizy i komunistów.


Nad szczegółami i konkretnym terminem przywrócenia 35-godzinngeo dnia pracy w administracji publicznej odbędzie się odrębne głosowania w parlamencie.

 

Grecy i Polacy pracują długo, ale mało wydajnie

 

Po złagodzonej w 2014 roku przez prezydenta Franćoisa Hollande’a polityce zatrudnienia z 35-godzinnego tygodnia pracy zaczęły masowo rezygnować firmy we Francji.

 

Nadal mniej niż Polacy pracują Duńczycy. W Danii obowiązuje 37-godzinny tydzień pracy.

 

Przepisy dotyczące czasu pracy w krajach UE nie odzwierciedlają jednak tego, ile faktycznie czasu w firmach spędząją pracownicy. Z danych Eurostatu wynika, że po uwzględnieniu zarówno zatrudnionych na pełen etat, jak i samozatrudnionych średni czas pracy w podstawowym miejscu pracy nadłuższy jest w Grecji - to 43,9 godzin tygodniowo, w Polsce - 42,5 godziny. Z kolei najmniej czasu w pracy spędzają Finowie i Francuzi. Ich średni czas pracy to 39,5 godz. tygodniowo.

 

Według danych OECD z ubiegłego roku, Francuzi są jednym z najefektywniejszych narodów w Europie. W ciągu godziny wypracowują więcej dolarów niż Niemcy (62,7) i mają pod tym względem 7. miejsce w Europie. Niską wydajność mają Grecy i Polacy, których produktywność na godzinę jest blisko dwa razy słabsza (29,7).

 
PAP, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie