Peru: sępy z kamerami wideo monitorują wysypiska śmieci

Technologie
Peru: sępy z kamerami wideo monitorują wysypiska śmieci
Flickr/4652 Paces/CC BY 2.0

Wielkie stado sępów wyposażonych w minikamery wideo monitoruje wysypiska śmieci w Limie, stolicy Peru, na których ptaki te żerują. Monitoring został zorganizowany przez peruwiańskie ministerstwo ochrony środowiska. Ptaki zrobiły dotychczas 4 miliony zdjęć, które dostępne są w internecie.

Ptaki z gatunku sępnik czarny z rodziny kondorowatych od miesiąca uczestniczą w realizacji programu opracowanego z pomocą Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i peruwiańskiego Narodowego Uniwersytetu San Marcos.

 

Program ma pomóc władzom miejskim liczącej 8,2 miliona mieszkańców Limy w rozwiązaniu problemu, jakim są rozrastające się do olbrzymich rozmiarów miejskie wysypiska śmieci. Największe śmietniska powstały nad brzegami rzeki Rimac, która przepływa przez Limę i wpada do Oceanu Spokojnego.


Dwa tysiące sępów zrobiło już cztery miliony zdjęć


Na wysypiskach w stolicy Peru żeruje ponad 2000 sępników, które najchętniej zakładają gniazda na wieżach kościołów i na dachach najwyższych budynków.


Wicedyrektor USAID w Peru, Erik Janowski, poinformował w piątek dziennikarzy, że dotąd sępy wyposażone w kamery wideo dostarczyły ponad 4 miliony ujęć, które można oglądać w internecie.


Janowski mówił także o planach zorganizowania podobnego monitoringu w innych miastach kraju.


- Na rozwiązanie problemu rozrastających się niepowstrzymanie miejskich wysypisk śmieci Peru potrzebuje ok. 1,5 mld dolarów - poinformował peruwiański wiceminister ochrony środowiska Mariano Castro.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze