Ministerstwo Finansów: niezrozumiała decyzja jednej z agencji ratingowych

Biznes
Ministerstwo Finansów: niezrozumiała decyzja jednej z agencji ratingowych
Polsat News

Resort informuje, że decyzja agencji ratingowej Standard & Poor’s jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej oraz sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych. "W opinii MF rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego" - głosi wydany komunikat.

Ministerstwo zauważa, że obniżenie ratingu nie zostało poprzedzone zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna.

 

MF podkreśla, że projekcje Banku Światowego pokazują, że Polska osiągnie najwyższy wzrost PKB w regionie. Dodaje, że podobną ocenę Polski zaprezentował Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdzając, iż "obowiązkowy przegląd potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną".

 

Obniżenie oceny po działaniach rządu


Agencja Standard & Poor’s obniżyła w piątek długoterminowy rating kredytowy Polski z A- do BBB+ i ocenia jego perspektywę jako negatywną. W reakcji na tę informację złoty natychmiast osłabł i spadł jego kurs w stosunku do walut, w tym wobec euro, franka i dolara. Według agencji, powodem obniżenia oceny są działania polskiego rządu, które "osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji".

 

Ministerstwo Finansów zwróciło w komunikacie wydanym w piątek, że: "Z raportu uzasadniającego decyzję S&P wynika, że agencja od ostatniego swojego raportu na temat Polski z sierpnia 2015 nie zmieniła ocen Polski w żadnym z kluczowych kryteriów dla oceny ratingowej stosowanych przez agencję według swojej metodologii".

 

Resort podkreślił również, że agencja podtrzymała neutralną ocenę uwarunkowań instytucjonalnych, polityki fiskalnej, sytuacji makroekonomicznej oraz otoczenia zewnętrznego. Jednocześnie, podobnie jak w poprzednim raporcie, jako silny punkt wskazała politykę monetarną.

 

"S&P nie zgłaszał problemów do omówienia"

 

"Argumenty przytaczane przez S&P, mające uzasadniać podjętą decyzję o obniżeniu ratingu, dotyczą tylko sfery zmian politycznych w Polsce. S&P nie zgłaszał tych problemów do omówienia ani w grudniu, gdy odbywała się konferencja telefoniczna z przedstawicielami Polski, ani do chwili obecnej" - podreśla resort finansów w komunikacie.

 

Ministerstwo Finansów w komunikacie zwróciło uwagę, że deklarowało otwartość na dyskusję odnośnie wątpliwości agencji dotyczące oceny ryzyka politycznego Polski, "jaka to dyskusja zgodnie z umową zawartą z agencją powinna mieć miejsce przed podjęciem decyzji o zmianie ratingu".

 

To takiej dyskusji przed ogłoszeniem decyzji przez agencję miało jednak nie dojść.


Pozostałe ratingi bez zmian


Po decyzji S&P swoją ocenę wydała agencja Fitch. Utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie A-. Agencja Moody’s, mimo wskazania 15 stycznia br. jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie widziała powodów do przygotowania i publikacji nowego raportu zawierającego analizę polskiej sytuacji. Również pozostałe agencje oceniające Polskę nie zmieniły ratingu ani perspektywy (ostatni raport japońskiej agencji JCR pochodzi z 25 lutego 2015 r., japońskiej R&I z 18 września 2015 r., a kanadyjskiej DBRS z 11 grudnia 2015 r.).

 

PAP

prz/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie