Martwe wieloryby na holenderskiej plaży

Technologie
Martwe wieloryby na holenderskiej plaży
PAP/EPA/EPA/Carsten Rehder

Ciała pięciu martwych kaszalotów zalegają na brzegu holenderskiej wyspy Texel. Pięć wielorybów, odnaleziono we wtorek. Podjęta akcja ratunkowa, która miała pomóc kaszalotom powrócić na pełne morze, nie powiodła się i w nocy z wtorku na środę służby morskie zadecydowały o jej wstrzymaniu.

Według lokalnych mediów, zwierzęta odnaleziono na południowym krańcu wyspy w pobliżu miejscowości Den Hoorn. Akcja ratunkowa, która miała na celu skierować kaszaloty na pełne morze, nie powiodła się i w nocy z wtorku na środę służby morskie zadecydowały o jej zaprzestaniu.

 

Tymczasowo zamknięto fragment plaży, na którym znajdują się zwierzęta. Badacze z Uniwersytetu w Utrechcie zbadają teraz ssaki, aby wyjaśnić okoliczności ich śmierci.

 

Holandia wprowadziła regulacje dotyczące postępowania w przypadku znalezienia martwego wieloryba po tym jak w 2012 roku morze wyrzuciło w pobliżu Texel innego martwego olbrzyma. Zgodnie z tymi przepisami akcję ratunkową przerywa się 12 godzin po wyrzuceniu zwierzęcia na brzeg.

 

W tym samym czasie sześć martwych wielorybów, woda wyrzuciła na brzeg w Niemczech. Organizacja Ecomare zapowiedziała, że będzie obserwować kaszaloty, aby można było w porę zawrócić je do wody.

 

Pojawienie się kaszalotów w Morzu Północnym jest nietypowe. Zdaniem biologów morskich ssaki nie miały szans na przeżycie w tak płytkich wodach przybrzeżnych.

 

nltimes.nl, fakty.nl

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie