Marsz przeciwko wycince drzew. "Jeszcze Puszcza nie zginęła"

Polska
Marsz przeciwko wycince drzew. "Jeszcze Puszcza nie zginęła"
WildberryPassion/CC BY-SA 3.0 PL

Pod takim hasłem odbędzie się w niedzielę marsz w obronie Puszczy Białowieskiej przed masową wycinką. Ekolodzy i miłośnicy przyrody przebrani za entów - strażników drzew ze świata J.R.R. Tolkiena - przejdą z Agrykoli przed Kancelarię Premiera.

Marsz Entów organizuje Partia Zieloni. Jest odpowiedzią na plany leśników, ktorzy chcą w większej, niż dotychczas skali, wycinać świerki w części Puszczy Białowieskiej. Argumentują, że chodzi o drzewa zaatakowane przez korniki. Protestujący ekolodzy mówią, że to koniec ochrony puszczy. Decyzja należy do ministra środowiska.

 

"Puszcza Białowieska jest dobrem narodowym, z której może być dumny każdy i każda z nas. Niestety  Lasy Państwowe w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska planują jej bezpowrotną dewastację, zwiększając wielokrotnie planowaną wycinkę drzew" - napisali inicjatorzy marszu w komunikacie.

 

Na stronie wydarzenia na Facebooku swój udział potwierdziło do tej pory blisko 2,5 tys. osób, a zainteresowanych jest prawie 6 tys.

 

Aby zaprotestować przeciw zniszczeniu Puszczy Białowieskiej, w niedzielę 17 stycznia przejdziemy w Marszu Entów. Jak las...

Posted by Partia Zieloni on 12 stycznia 2016

 

- Puszcza Białowieska to wielki skarb nie tylko dla Polski czy Europy ale również dla całego świata. To nie biznes na którym można sobie zarobić! - podkreślał Marek Matczak, sekretarz Partii Zieloni i pomysłodawca wydarzenia.


- Jesteśmy zniewoleni obecnym rynkowym sposobem myślenia który wymusza od nas czerpania do bólu z zasobów naturalnych naszej planety. Musimy wreszcie przełożyć wajchę gospodarczą i zmienić sposób życia bo inaczej nie wygramy ze zmianami klimatycznymi oraz z nadchodzącym kryzysem energetycznym - dodał.


Marsz Entów rusza 17 stycznia o godz. 12 przy ul. Agrykoli, obok wejścia do Parku Łazienkowskiego. Stamtąd pochód przejdzie na plac Na Rozdrożu i Alejami Ujazdowskimi przed KPRM.

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie