Kaczyński rozważa zmiany w prawie wyborczym i powołanie komisji śledczych

Polska
Kaczyński rozważa zmiany w prawie wyborczym i powołanie komisji śledczych
PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wyjazdowego klubu PiS miał rozważać zmiany w ordynacji wyborczej oraz ewentualne powołanie w Sejmie komisji śledczych m.in. dotyczących afery podsłuchowej - dowiedziała się PAP od polityków z kierownictwa partii.

Najważniejszym punktem piątkowego spotkania było około 40-minutowe przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

 

"Prezes dziękował nam za dotychczasową pracę. Stwierdził, że za nami są ciężkie dwa miesiące pracy, zapowiedział, że kolejne nie będą łatwe. Dziękował nam za dyscyplinę w głosowaniach. Podkreślił, że mamy większość w Sejmie, ale nie jest ona duża. Mówił o oporze, z jakim się zderzyliśmy wobec zmian, jakie wprowadzamy" - relacjonował PAP słowa prezesa jeden z posłów PiS.

 

Miał wyrazić opinię, że na wiosnę można spodziewać dużych demonstracji opozycji.


- Prezes Kaczyński mówił o potrzebie powołania komisji śledczych w Sejmie, m.in. komisji dotyczącej afery podsłuchowej. Stwierdził, że trzeba poważnie się zastanowić nad powołaniem komisji śledczych, jednak nie w najbliższym czasie - poinformował polityk z kierownictwa PiS.

 

Zmiany w ordynacji, ale nie wiadomo jakie


Zdaniem informatorów PAP, Kaczyński mówił też o potrzebie zmian w ordynacji wyborczej; nie powiedział jednak, kiedy miałyby nastąpić i na czym miałyby polegać.


Według źródeł PAP, Kaczyński w swoim wystąpieniu nawiązał też do swojego niedawnego spotkania z premierem Węgier Victorem Orbanem. - Powiedział, że było potrzebne, dzięki niemu udało się okazać jedność krajów regionu i uzyskać deklarację, że nigdy, żadne sankcje wobec Polski nie będą zaakceptowane - powiedział jeden z polityków PiS.

 

Biura poselskie PiS w każdym powiecie


Prezes PiS - jak wynika z relacji posłów - zapowiedział też, że kongres PiS, podczas którego mają być wybrane władze partii, odbędzie się nie w marcu, jak było to do tej pory planowane, ale w czerwcu. Kaczyński mówił też o konieczności organizacji biura poselskiego w każdym powiecie.


Kaczyński miał też apelować o jednolity przekaz medialny. Zasugerował, że być może będą potrzebne szkolenia medialne dla parlamentarzystów. 


Władze klubu podkreślały przed posiedzeniem, że będzie to rutynowe spotkanie posłów i senatorów, podczas którego każdy z nich będzie miał możliwość zabrania głosu. Zaplanowana była dyskusja o planach PiS i analiza tego, co do tej pory udało się zrobić.

 

W sobotę spotkanie premier Beatą Szydło


Na sobotę, na trwającym wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS,  zaplanowane jest spotkanie z premier Beatą Szydło i ministrami jej rządu. Premier zapowiedziała w piątek, że będzie mowa m.in. o założeniach i planach rządu na najbliższe miesiące. - To jest klub, który organizujemy po to, żeby parlamentarzyści mogli (...) podsumować ten pierwszy okres pracy w parlamencie, również współpracy z rządem i też postawić sobie te cele i zadania, które są przed nami - powiedziała Beata Szydło.

 

Zwróciła uwagę, że jest to pierwsze wyjazdowe posiedzenie nowego klubu PiS, w którym jest ponad 100 nowych osób. - Warto też, żeby była możliwość do rozmowy. Myślę, że to naprawdę będzie dobre spotkanie - zaznaczyła premier.


PAP

grz/kan/gr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze