4 możliwości wsparcia kredytobiorców. Projekt ustawy o kredytach walutowych

Biznes
4 możliwości wsparcia kredytobiorców. Projekt ustawy o kredytach walutowych
Polsat News

Ze wstępnej analizy prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych wynika, że nikt, kogo obejmie ustawa - nie powinien stracić. Kto i co może zyskać, jakie rozwiązania kredytobiorcom walutowym proponuje prezydent - przedstawia dziennikarz Polsat News Michał Stela.

Projekt ustawy skierowany jest do osób, które wzięły walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.  Projekt wprowadza pojęcie kursu "sprawiedliwego", czyli takiego, który ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy.

 

Po pierwsze spread

 

Kredytodawca będzie zobowiązany do dokonania wyliczeń różnicy między kursem, po jakim kupił waluty do spłacenia raty, a kursem tej waluty według NBP. Suma będzie odejmowana na wniosek konsumentów od kwoty przeznaczonej do spłaty.

 

Restrukturyzacja dobrowolna

 

Zakłada dobrowolność ze strony banków. Bank musi zgodzić się na zmianę umowy, którą ma zawartą z konsumentem i na warunkach określonych szczegółowo w ustawie dochodzi do aneksowania umowy. Konsument spłaca swoje zadłużenie po „kursie sprawiedliwym”.

 

Restrukturyzacja przymusowa

 

Procedura przymusowa będzie miała zastosowanie w przypadku, kiedy bank nie zastosuje procedury dobrowolnej. Będzie wszczynana na wniosek konsumenta. Konsument wiedząc, jaki jest „kurs sprawiedliwy” w jego przypadku, składa wniosek, aby mógł on dokonywać spłaty kredytu po tym „kursie sprawiedliwym”, który jest wyliczany raz.

 

Przeniesienie własności za zwolnienie z długu

 

Ostatni mechanizm, czyli przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu, także ma być wszczynany na wniosek konsumenta. Kredytobiorca może zrezygnować z mieszkania na które wziął kredyt, oddać je bankowi i nie będzie musiał spłacać kredytu. 

 

pen/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze