15. urodziny Wikipedii. Polskojęzyczna wersja w pierwszej dziesiątce największych edycji

Technologie
15. urodziny Wikipedii. Polskojęzyczna wersja w pierwszej dziesiątce największych edycji
Twitter.com/Wikipedia

W piątek przypada 15. rocznica powstania Wikipedii - największej encyklopedii w dziejach ludzkości, a także jednej z najczęściej odwiedzanych witryn w sieci. Polskojęzyczna Wikipedia znajduje się wśród dziesięciu najobszerniejszych wersji językowych tej otwartej encyklopedii.

- 15 lat temu Wikipedia wydawała się efemerycznym projektem, który nie będzie miał racji bytu. Obecnie jest z dużym zapasem najpopularniejszą encyklopedią na świecie. O największej sile Wikipedii stanowi dziś zasięg i jakość informacji, a także jej łatwa dostępność - powiedział zaangażowany wikipedysta, a także jeden z dziewięciu członków Wikimedia Foundation Board of Trustees prof. Dariusz Jemielniak. Polak był przyjęty do tego grona przez społeczność wikipedystów jako pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej.

 

Każdy może dopisać zdanie i postawić przecinek

 

- Model działania Wikipedii jest ahierarchiczny, a jednocześnie tworzenie haseł wymaga niewielkiego wysiłku. Każdy może sam zdecydować, czy chce poprawić jeden przecinek, dopisać jedno zdanie, czy więcej, a i tak przyczynia się do rozwoju encyklopedii -  wyjaśnił oddolne zaangażowanie się edytujących w rozwój Wikipedii Jemielniak.

Polskojęzyczna wersja Wikipedii znajduje się w pierwszej dziesiątce największych edycji tej otwartej encyklopedii. Zawiera ona prawie 1,2 mln haseł, podczas gdy największa, anglojęzyczna wersja liczy ich ponad 5 mln. Od początku istnienia ruchu polska społeczność wikipedystów charakteryzuje się dużą aktywnością.

 

Polacy skłonni do porozumienia i współpracy

 

- Polacy są narodem skłonnym do porozumienia i współpracy. Całkiem serio, wbrew stereotypom, radzimy sobie pod tym względem lepiej, niż inne narodowości, przynajmniej jeżeli chodzi o tworzenie encyklopedii. Mamy dużo tradycji egalitarnych, solidarności społecznej, a także inteligenckich. Poza wszystkim, Polacy i Polki bardzo lubią innym doradzać i wykazywać się swoją wiedzą - powiedział wikipedysta.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie