Szimon Peres w szpitalu. Miał zawał

Świat
Szimon Peres w szpitalu. Miał zawał
Flickr/Chatham House/CC BY 2.0

Były prezydent Izraela, 92-letni Szimon Peres, trafił do szpitala po przebytym ataku serca. Jego stan jest stabilny, a życiu nic nie zagraża.

Szimon Peres został poddany odpowiednim zabiegom medycznym, zostanie w szpitalu kilka dni na obserwacji. - Jego stan jest stabilny. Jest przytomny. Martwi się o swoje obowiązki i nalega, by do nich wrócić – poinformowali lekarze.


Szimon Peres to jeden z najbardziej szanowanych izraelskich polityków. Jest jednym z założycieli Izraela i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za zaangazowanie w rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego i dorowadzenie do podpisania porozumienia pokojowego w Oslo w 1993 roku.


Polityk dwa lata temu przeszedł na emeryturą po zakończeniu siedmioletniej prezydentury. Jednak wciąż działa na rzecz pokojowego współistnienia Palestyńczyków i Żydów. Wcześniej dwukrotnie był premierem Izraela.


Szimon Peres urodził się w 1923 roku w wówczas polskim Wiszniewie (obecnie na Białorusi) jako Szymon Perski. W 1932 roku jego ojciec wyemigrował do Palestyny i zamieszkał w Tel Awiwie, 2 lata później ściągnął do siebie żonę z dziećmi. Część rodziny, która pozostała w Wiszniewie, zginęła podczas Holocaustu.

 

polsatnews.pl

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie