MF: Polska zmniejsza linią kredytową MFW

Biznes
MF: Polska zmniejsza linią kredytową MFW
Polsat News

Przegląd elastycznej linii kredytowej przyznanej Polsce przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort dodał, że na wniosek Polski linia została zmniejszona, i opłaty zmniejszą się o ok. 42 mln zł.

Elastyczna linia kredytowa została przyznana w styczniu 2015 roku na okres 24 miesięcy, w wysokości 15,5 mld SDR (międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, którą posługuje się MFW ).

 

Resort finansówpoinformował, że na wniosek Polski linia została zmniejszona z 15,5 mld SDR (ok. 21,4 mld USD) do 13 mld SDR (ok. 17,9 mld USD). "W związku z podjętą decyzją ponoszona przez Polskę opłata za gotowość zmniejszy się w porównaniu do roku 2015 r. o ok. 42 mln PLN. Wniosek RP o zmniejszenie FCL został zgłoszony jeszcze w grudniu 2015 r. z inicjatywy Ministra Finansów Pawła Szałamachy" - głosi informacja MF.

 

MF: rozważamy stopniowe wychodzenie z FCL

 

MF zaznaczyło, że przegląd Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) jest obowiązkowy i został przeprowadzony po roku obowiązywania.

Jak podkreśla MF, przegląd "potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną, co jest warunkiem kontynuacji dostępu Polski do środków Funduszu".

 

Polska rozważa stopniowe wychodzenie z FCL jednak "ze względu na czynniki zewnętrzne (osłabienie gospodarki Chiny, konflikt zbrojny na Ukrainie)  zasadne jest utrzymanie obniżonej linii jako elementu stabilizacyjnego" - komentuje minister Szałamacha.

 

Zwracająć jednocześnie uwagę, że "prognoza wzrostu PKB Polski na 2016 rok została właśnie podniesiona przez Bank Światowy do 3,7 proc. z 3,6 proc., co dodatkowo potwierdza solidne fundamenty polityki gospodarczej rządu".

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze