Szwedzi chcą przesłuchać Assange'a ws. domniemanego gwałtu. Decyzja w rękach władz Ekwadoru

Świat
Szwedzi chcą przesłuchać Assange'a ws. domniemanego gwałtu. Decyzja w rękach władz Ekwadoru
Flickr/Espen Moe/CC BY 2.0

Szwedzka prokuratura wystąpiła do władz Ekwadoru o umożliwienie zadania pytań założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi - poinformowali w środę śledczy. Do przesłuchania miałoby dojść w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie.

- Trudno ocenić, kiedy dostaniemy odpowiedź - podkreśliła szwedzka prokuratura. Według komunikatu wniosek o przesłuchanie Assange'a przesłano w ostatnim czasie. Nie podano konkretnej daty.

 

Od lata 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Australijczyk schronił się tam, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem napaści seksualnej i gwałtu; Assange zaprzecza zarzutom.

 

Agencja Reutera przypomina, że w zeszłym miesiącu Szwecja i Ekwador podpisały dokument, który umożliwia zadanie Assange'owi pytań przez śledczych. Negocjacje w tej sprawie trwały przez pół roku. W przypadku pozytywnej odpowiedzi władz Ekwadoru pytania założycielowi WikiLeaks miałaby zadawać szwedzka prokurator Ingrid Isgren i funkcjonariusz policji.

 

Strach przed ekstradycją do USA

 

Assange twierdzi, że obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

 

W sierpniu 2015 roku szwedzka prokuratura z powodu przedawnienia umorzyła dochodzenie w sprawie napaści seksualnej, ale nadal chce przesłuchać Assange'a w sprawie gwałtu, którego założyciel WikiLeaks miał się dopuścić w czasie wizyty w Szwecji w 2010 roku.

 

Od chwili udzielenia mu azylu w ekwadorskiej placówce Assange nie opuszcza znajdującego się w centrum Londynu budynku. Na jego potrzeby jedno z biur przerobiono na apartament, w którym Australijczyk mieszka, pracuje i przyjmuje gości.

 

PAP

 

ml/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie