Piotr Nowak oficjalnie trenerem Lechii Gdańsk

Sport
Piotr Nowak oficjalnie trenerem Lechii Gdańsk
Lechia.net/news

Były reprezentant Polski otrzymał dziś stosowne dokumenty z Polskiego Związku Piłki Nożnej, które umożliwiają mu prowadzenie drużyny na poziomie ekstraklasy. Tymczasowo. Ma pół roku, by podnieść kwalifikacje.

"Komisja Techniczna Polskiego Związku Piłki Nożnej informuje, że po zapoznaniu się z dokumentami oraz opinią odpowiedniego gremium UEFA, wyraża warunkową zgodę na podjęcie przez Piotra Nowaka pracy jako trenera pierwszego drużyny klubu ekstraklasy Lechia Gdańsk. Zgoda ta zostaje wydana do 30 czerwca 2016 roku. Do tego czasu trener Piotr Nowak musi uzupełnić niezbędne kwalifikacje pozwalające mu na dalszą pracę jako szkoleniowca klubu Ekstraklasy" - brzmi treść komunikatu, jaki gdański klub otrzymał od PZPN.

 

 

Nowak jest czwartym szkoleniowcem, który poprowadzi w tym sezonie gdański zespół. Lechici rozpoczęli rozgrywki pod wodzą Jerzego Brzęczka, którego 1 września po rozegraniu siedmiu kolejek zastąpił Thomas von Heesen. Niemiecki szkoleniowiec poprowadził Lechię w 11 spotkaniach, ale po pięciu kolejnych przegranych został zmieniony przez swojego asystenta Dawida Banaczka, który w trzech ostatnich meczach rundy jesiennej zanotował dwa zwycięstwa oraz porażkę.

 

Po 21 Lechia z dorobkiem 24 punktów zajmuje 10. miejsce w tabeli ekstraklasy.

 

Z Antigi i Barbudy do Gdańska

 

Nowak karierę piłkarską rozpoczynał w miejscowym Włókniarzu. Grał też w klubach: GKS Bełchatów, Zawisza Bydgoszcz, Widzew Łódź oraz Motor Lublin. W 1990 r. przeszedł do tureckiej drużyny Bakirkoeyspor. Dwa lata później zasilił szwajcarski zespół BSC Young Boys Berno. Kolejne kluby w karierze Nowaka w sezonach 1993-98 to niemieckie zespoły: Dynamo Drezno, FC Kaiserslautern i TSV Monachium. W 1998 r. Nowak został piłkarzem Chicago Fire.

 

W reprezentacji Polski zadebiutował 2 lutego 1990 r. w Teheranie w meczu wyjazdowym z Iranem. Ostatnim jego meczem było spotkanie z Anglią rozegrane w Chorzowie 31 maja 1997 r. w ramach eliminacji MŚ 98. W barwach narodowych Nowak wystąpiłłącznie w 19 meczach, strzelając trzy gole. W siedmiu ostatnich swoich występach w kadrze pełnił funkcję kapitana reprezentacji (od meczu w Łodzi ze Słowenią w marcu 1996 r.).

 

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Nowak został trenerem w USA i w latach 2004-2006 prowadził zespół D.C. United, zdobywając z nim w pierwszym sezonie pracy szkoleniowej tytuł mistrza kraju.

 

Od roku 2007 do 28 maja 2009 Nowak był asystentem trenerów amerykańskich drużyn narodowych: dorosłej oraz młodzieżowej do lat 23. Od 29 maja 2009 r. do 13 czerwca 2012 r. był głównym trenerem i wiceprezesem ds. operacyjnych nowego klubu w Major League Soccer, Philadelphia Union. W listopadzie 2014 r. Nowak został dyrektorem technicznym reprezentacji Antigui i Barbudy.

 

lechia.pl

Az/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze