Obama rozmawiał z Putinem m.in. o Ukrainie i Syrii

Świat
Obama rozmawiał z Putinem m.in. o Ukrainie i Syrii
PAP/EPA/EVAN VUCCI/POOL

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biały Dom poinformował, że tematem rozmowy była Ukraina oraz starania o polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii.

Według Kremla jednym z tematów rozmowy, która odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej, była sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Ponadto prezydenci zaapelowali o złagodzenie napięć między Iranem a Arabią Saudyjską. Służba prasowa Kremla poinformowała, że Putin i Obama omawiali też dwustronne kontakty wojskowe, mające na celu konsolidację wysiłków w walce z zagrożeniem terroryzmem na Bliskim Wschodzie.

 

Biały Dom ujawnił, że znaczna część rozmowy dotyczyła potrzeby realizowania przez Rosję zobowiązań wynikających z porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie oraz zakończenia wspierania przez Moskwę prorosyjskich separatystów destabilizujących sytuację na wschodzie Ukrainy.

 

O sytuacji na Ukrainie oraz o realizacji porozumień pokojowych z Mińska, telekonferencję odbyli w środę także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.  

 

PAP

pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie