Debata w PE o sytuacji w Polsce przeniesiona na 20 stycznia

Polska
Debata w PE o sytuacji w Polsce przeniesiona na 20 stycznia
Flickr/©European Union 2015 - European Parliament

Sekretarze generalni frakcji Parlamentu Europejskiego zdecydowali w środę, że debata ws. praworządności w Polsce odbędzie się nie jak wcześniej sugerowano 19, a 20 stycznia br. Na luty sekretarze zaplanowali natomiast przyjęcie przez PE rezolucji na temat sytuacji w Polsce.

Z wnioskiem o zmianę terminu debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wystąpiło kilka grup politycznych. Uzasadnieniem był fakt, że we wtorek, 19 stycznia, sprawozdanie z półrocznej prezydencji w UE przedstawia Luksemburg. Jeśli debata odbyłaby się w środę, to głos w imieniu prezydencji zabierałby już przedstawiciel nowego, holenderskiego przewodnictwa.

 

Komisja Europejska debatowała bez zmian

 

Zgodnie z terminem czyli dziś odbyło się natomiast zamknięte posiedzenie kolegium komisarzy UE na temat stanu praworządności w Polsce i kontrowersji, jakie wywołały ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz radiofonii i telewizji.

 

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował po spotkaniu, że rozpoczęty został pierwszy etap kontroli praworządności państwa polskiego. - Ocena zostanie dokonana w ramach procedury państwa prawa w Unii Europejskiej - oświadczył Timmermans.

 

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie