Dania chce kursów moralności seksualnej dla uchodźców. To odpowiedź na masowe napaści na kobiety

Świat
Dania chce kursów moralności seksualnej dla uchodźców. To odpowiedź na masowe napaści na kobiety
PAP/EPA/Maja Hitij

Opozycja w duńskim parlamencie domaga się, by dla starających się w Danii o azyl organizowano kursy moralności seksualnej. Dzięki nim przybysze mają nauczyć się traktowania kobiet w Europie. Według niemieckiej gazety "Die Welt", kobiety molestowane w sylwestrową noc w wielu miastach Europy padły ofiarą znanej dotąd tylko w krajach arabskich praktyki wspólnego poniżania kobiet "taharrush gamea".

- Skoro osoba ubiegająca się o prawo do azylu i tak przebywa  w ośrodku, to miałoby sens, żeby otrzymała w tym czasie wprowadzenie do naszej moralności seksualnej - powiedziała w środę rzeczniczka opozycyjnych socjaldemokratów Trine Bramsen.


Jak wyjaśniła, chodzi o "całkiem podstawowe zasady, które my znamy, bo się tu urodziliśmy, i które należy poznać i przyjąć, jeśli się tu przyjeżdża". Zauważyła też, że dzięki kursom władze mogłyby zwrócić większą uwagę na tych, którzy sprzeciwiają się wpajanym im zasadom.


Propozycję popierają prawicowi populiści, konserwatyści i liberałowie.


Kwestia migrantów, przybywających z Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy i traktowania kobiet zrobiła się głośna po wydarzeniach w Kolonii i innych niemieckich miastach, gdzie w noc sylwestrową doszło do licznych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety.


Zdaniem policji oraz świadków wydarzeń, sprawcami byli głównie młodzi mężczyźni pochodzący z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Dotychczas zawiadomienia o przestępstwie złożyło ponad 500 ofiar.

 

Gra we wspólne molestowanie

 

"Taharrush gamea" to poniżający zwyczaj stosowany przez mężczyzn w krajach arabskich. Polega on na wspólnym molestowaniu seksualnym kobiety dokonywanym przez grupę mężczyzn. Ofiarą jest kobieta pochodząca z krajów Zachodu lub miejscowa, ubierająca się na zachodni sposób.

 

Dziennikarze "Die Welt" dotarli do komunikatu Federalnej Policji Kryminalnej, która po wydarzeniach w Kolonii i innych miastach Niemiec postanowiła rozpocząć ogólnokrajową akcję zwalczania taharrush gamea. Według dziennika, ten poniżający zwyczaj nagminnie spotykany jest na ulicach arabskich krajów. Po raz pierwszy został jednak zaobserwowany na kontynencie europejskim - podkreśla gazeta.

 

PAP

am/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie