USA: mieszkaniec stanu Maryland oskarżony o wspieranie dżihadystów

Świat
USA: mieszkaniec stanu Maryland oskarżony o wspieranie dżihadystów
Flickr/Stuart Seeger/CC BY 2.0

Mieszkaniec stanu Maryland we wschodniej części USA został oskarżony o wspieranie powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab. Mężczyzna miał też przejść w Somalii szkolenie wojskowe - podało w poniedziałek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

31-letni Maalik Alim Jones stanął przed federalnym sądem w Nowym Jorku w zeszłym miesiącu - wynika z aktu oskarżenia. W dokumencie napisano, że Jones, który jest obywatelem Stanów Zjednoczonych wyjechał w 2011 roku z Baltimore i udał się do Somalii, gdzie przebywał w obozie szkoleniowym Al-Szabab.


Agencja Associated Press informuje, że Jones przeszedł tam szkolenie z posługiwania się bronią palną, a także korzystania z granatników. Następnie miał wziąć udział w bitwie dżihadystów z wojskami kenijskimi w mieście Afmadow.


Kenia jest celem ataków przeprowadzanych przez somalijskich dżihadystów z Al-Szabab.


Od 2011 roku związane z Al-Kaidą ugrupowanie Al-Szabab kontroluje znaczne obszary na południu i w środkowej części Somalii, gdzie stosują prawo szariatu. Od wielu lat na terytorium kraju przeprowadzają też zamachy terrorystyczne. Pod kontrolą Al-Szabab jest też stolica kraju, Mogadiszu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie