Uchodźcy sami sfinansują swój pobyt. Dania zabierze im na ten cel cenne przedmioty

Świat
Uchodźcy sami sfinansują swój pobyt. Dania zabierze im  na ten cel cenne przedmioty
pixabay.com/TBIT/CC0

Koalicja i opozycja porozumiały się w sprawie zmian w ustawie o imigrantach. Według propozycji, przybywający do Danii będą musieli oddać wszystkie przedmioty o wartości większej niż 1,4 tys. dol. Nie dotyczy to jednak obrączek.

- Osoby, które ubiegają się o azyl w Danii, nie będą musiały najprawdopodobniej oddawać obrączek, niezależnie od ich wartości - zapowiedziała duńska minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg, nawiązując do przygotowywanej ustawy azylowej.

 

Kontrowersyjny projekt ustawy dotyczy m.in. konfiskaty przedmiotów wartościowych, z pomocą których współfinansowano by pobyt w Danii osób ubiegających się o azyl. Jest on kolejnym krokiem mającym na celu zaostrzenie przepisów prawa azylowego. - Przedmioty o dużej wartości sentymentalnej, takie jak obrączki, mają być z zasady wyłączone z konfiskat - dodała minister Stojberg. To samo dotyczy innej biżuterii, medali i portretów rodzinnych, o ile nie przedstawiają one dużej wartości materialnej. Ponadto azylanci będą mogli zachować kwotę 10 tys. koron (ok. 1350 euro).

 

Propozycja ma być przedmiotem jutrzejszej debaty w duńskim parlamencie, ale już dziś prawicowo-liberalna koalicja pod wodzą premiera Larsa Lokke Rasmussena doszła do porozumienia z opozycyjnymi socjaldemokratami co do założeń ustawy.

 

PAP

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie