Szczerski: w pierwszym półroczu najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt NATO

Polska
Szczerski: w pierwszym półroczu najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt NATO
Polsat News

- W 2016 r. odbędą się w Polsce ważne wydarzenia międzynarodowe - szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i obchody rocznicy chrztu Polski - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski na wtorkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim. Podkreślił, że w pierwszym półroczu prezydent Andrzej Duda odwiedzi m.in. Niemcy, Włochy i USA.

- W Polsce w sensie politycznym wydarzeniem numer jeden będzie szczyt NATO w Warszawie – przekazał Szczerski. Jako drugie "w sensie globalnej promocji Polski" wymienił Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Trzecim najważniejszym wydarzeniem politycznym mają być obchody rocznicy chrztu Polski, które "będą miały wymiar międzynarodowy".

 

Jak dodał Szczerski, w pierwszym półroczu 2016 roku prezydent Duda skupi swoją aktywność dyplomatyczną "na budowaniu zgody w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i potencjału decyzyjnego, który ma się wypełnić na szczycie NATO w Warszawie". 

 

Prezydent Duda w państwach Sojuszu 

 

Prezydent chce - zapowiedział prezydencki minister - odwiedzić wszystkie części NATO, by "łączyć wszystkie wrażliwości i wszystkie punkty widzenia obecne w ramach NATO". W związku z tym Andrzej Duda odwiedzi m.in. północne kraje Sojuszu - Norwegię i Danię; południowe - Włochy, a także jeden z krajów Półwyspu Iberyjskiego. - To zależy od cyklu wyborczego na Półwyspie - dodał Szczerski.

 

Planowana jest także wizyta polskiego prezydenta w Niemczech, m.in. z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o współpracy. - Prezydent umówił się już w ubiegłym roku z prezydentem Joachimem Gauckiem na wspólne obchody tej rocznicy - zaznaczył Szczerski.

 

Szczyt nuklearny w Waszyngtonie

 

- Oczekujemy na wyznaczenie przez stronę francuską daty szczytu Trójkąta Weimarskiego, który powinien odbyć się w pierwszym półroczu przed szczytem NATO - powiedział prezydencki minister. Odbędą się także wizyty prezydenta w Czechach i na Węgrzech.


Zapowiedziana została też wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i jego udział w szczycie nuklearnym. - Podczas tej wizyty odbędą się także spotkania z politykami amerykańskimi - dodał Szczerski.


PAP, Polsat News

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie