Silny spadek złotego wobec głównych walut

Biznes
Silny spadek złotego wobec głównych walut
Polsat News
Silny spadek złotego wobec głównych walut.

Wtorkowa sesja przyniosła silną zmienność na rynku złotego, który pomimo bardzo sprzyjających nastrojów na globalnych rynkach, zakończył kolejny dzień stratą do głównych walut - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku, Kamil Maliszewski. - Najważniejszym obecnie czynnikiem wpływającym na kurs złotego jest nastawienie inwestorów do ryzykownych aktywów na rynkach globalnych - powiedział ekspert.

Około godziny 17:25 za euro trzeba było zapłacić 4,36 zł, za dolara 4,02 zł, a za franka szwajcarskiego 4,01 zł.
 
- EUR/PLN ciągle znajduje się poniżej szczytów z grudnia ubiegłego roku, jednak podczas dzisiejszej sesji kosztował chwilowo nawet powyżej 4,37. Wydaje się, że w sytuacji, kiedy większość kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej opowiada się za obniżkami stóp procentowych w Polsce, wzrost notowań EUR/PLN nawet powyżej 4,40 nie byłby dużym zaskoczeniem - powiedział Maliszewski.


Według niego najważniejszym obecnie czynnikiem wpływającym na kurs złotego jest nastawienie inwestorów do ryzykownych aktywów na rynkach globalnych.

 

- Jeżeli ulegnie ono w najbliższych dniach poprawie, to także kurs złotego powinien się ustabilizować lub nawet odreagować ostatnie osłabianie. Natomiast, jeżeli nastroje inwestorów nadal nie będą najlepsze i dzisiejsza bardzo pozytywna sesja na rynkach europejskich nie doczeka się kontynuacji, to złoty najprawdopodobniej nadal będzie tracił - zaznaczył.

 

Maliszewski powiedział, że złoty zyskał we wtorek jedynie w stosunku do funta, który tracił w stosunku do wszystkich głównych walut po bardzo słabych danych o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii.

 

- W przypadku kursu GBP/PLN warto mieć jednak na uwadze, że najważniejsze wydarzenie tego tygodnia, czyli posiedzenie Banku Anglii jeszcze przed nami - ocenił ekspert.

 

PAP 

zdr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze