Przełomowa operacja pacjenta nietrzymającego moczu. Na świecie robi się ich tysiące

Polska

Chirurdzy z Wrocławia zdecydowali się na operację, która poprawia jakość życia pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Zabieg polega na wszczepieniu elektrod w okolice nerwu, który kontroluje pęcherz moczowy. Na razie NFZ nie finansuje tej metody, ale zdaniem lekarzy sukces operacji pomoże refundować kolejne zabiegi. Czeka na to stu pacjentów rocznie.

Marek Zduńczyk półtora roku temu spadł z dużej wysokości. Wypadek uszkodzil rdzeń kręgowy, co spowodowało problemy z trzymaniem moczu.

 

- To wielki dyskomfort, dlatego jest potrzebna duża samokontrola - powiedział operowany pacjent. Teraz będzie korzystać z pilota, który za pomocą fal radiowych steruje elektrodą obok nerwu.

 

Elektroda została wszczepiona w okolice nerwu krzyżowego S3, który nadzoruje pracę pęcherza moczowego i jelit. Lekarze wybrali leczenie jeszcze w Polsce nie jest stosowane, ale dobrze znane na zachodzie. Nad zabiegiem czuwał ekspert z Finlandii.

 

Operacja zakończyła się sukcesem. Teraz pacjent przez trzy tygodnie musi uważnie obserwować swoje ciało, po czym wróci do szpitala na regulację urządzenia.

 

Polsat News

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie