Premier po spotkaniu z liderami klubów: trzeba uspokoić emocje i wyjaśnić te nieprawdziwe informacje o Polsce

Polska
Premier po spotkaniu z liderami klubów: trzeba uspokoić emocje i wyjaśnić te nieprawdziwe informacje o Polsce
Polsat News

- Zgodziliśmy się wszyscy co do tego, żeby sprawy polskie rozwiązywać w Polsce - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami wszystkich klubów parlamentarnych. Jak zaznaczyła, jej rolą na forum UE jest "obrona dobrego imienia Polski i odkłamanie pojawiających się ostatnio nieuprawnionych opinii o Polsce".

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poświęcone było sytuacji międzynarodowej oraz polskiej polityce zagranicznej, zwłaszcza w kontekście ostatnich krytycznych wypowiedzi pod adresem Polski ze strony niemieckich i unijnych polityków.

 

Uczestniczyli w nim m.in.: szef klubu PiS - Ryszard Terlecki i rzeczniczka tego klubu Beata Mazurek, szef klubu PO - Sławomir Neumann, a także wiceszef klubu Platformy Rafał Trzaskowski, szef klubu Nowoczesnej - Ryszard Petru, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Kukiz'15 - reprezentowany był przez wiceszefa klubu Marka Jakubiaka.

 

- To było dobre i potrzebne spotkanie. Myślę, że czas, żeby te emocje, które zostały wywołane przez nieodpowiedzialne środowiska na temat sytuacji w Polsce uspokoić - stwierdziła premier tuż po spotkaniu.

 

Problemy trzeba rozwiązywać w Polsce 

 

- Zgodziliśmy się wszyscy co do tego, że pozycja międzynarodowa Polski powinna być tematem, który należy rozwiązywać tutaj, w Polsce - podkresliła Szydło. W jej ocenie, "źle się stało, że sprawy te zostały przeniesione na arenę międzynarodową", ale - jak podkreśliła - "zrobimy wszystko, by to uspokoić i żeby te nieuprawnione i nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w Polsce wyjaśnić".

 

Jak zaznaczyła, "jest dla niej jednocznaczne, że jej rolą na forum UE jest prezentowanie polskiego stanowiska, obrona dobrego imienia Polski i odkłamanie nieuprawnionych opinii, które na temat Polski pojawiły się w ostatnich dniach".

 

"Konstruktywna współpraca w zakresie polityki zagranicznej"

 

Szefowa rządu zadeklarowała, że "rząd polski podejmie działania, aby te wszelkie nieuprawnione informacje wyjaśnić". Dodała, że "prawem opozycji jest dyskusja i krytyka i taka na spotkaniu się pojawiła".  

 

Wyraziła przekonanie, że wtorkowe spotkanie z liderami klubów to dobry krok w tym kierunku, aby opozycja konstruktywnie włączyła się w realizację polityki zagranicznej, którą rząd będzie chciał prowadzić "w interesie Polski i Polaków".

 

- Umówiliśmy się, że kluby parlamentarne wykażą konstruktywną współpracę, podejmą działania, żeby ich przedstawiciele w PE, w grupach parlamentarnych, również stanęli po stronie tych faktów, które będzie prezentował polski rząd - podkreśliła premier

 

W styczniu informacja szefa MSZ

 

Zapowiedziała też, że jeszcze w styczniu, na kolejnym posiedzeniu Sejmu,  szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawi informację na temat polityki zagranicznej.

 

Spotkanie odbyło się w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej o Polsce. W środę kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem dyskusji mają być m.in. kwestie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast 19 stycznia o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski.

 

PAP

wj/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie