Pierwsza kobieta na stanowisku prezesa Giełdy Papierów Wartościowych

Polska
Pierwsza kobieta na stanowisku prezesa Giełdy Papierów Wartościowych
PAP/Radek Pietruszka

Prof. Małgorzata Zaleska została we wtorek prezesem GPW 47-letnia ekonomistka jest pierwszą kobietą, która pokieruje warszawskim parkietem w blisko 25-letniej historii tej instytucji. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW zadecydowało dziś o odwołaniu czterech członków rady nadzorczej giełdy, w tym Wiesława Rozłuckiego, który był pierwszym prezesem warszawskiego parkietu.

Pozostali odwołani członkowie rady nadzorczej GPW to: Andrzej Ladko, Waldemar Maj i Bogdan Klimaszewski.

 

Prof. Małgorzata Zaleska jest piątym szefem GPW. Przedtem funkcję tę piastowali: Wiesław Rozłucki, Ludwik Sobolewski, Adam Maciejewski i Paweł Tamborski.

 

"Zaszczyt i wyzwanie"

 

Na początku stycznia br., po nominacji Zaleskiej na szefową GPW, minister skarbu Dawid Jackiewicz podkreślał, że od 20 lat jest ona związana z rynkiem finansowym i miała możliwość "uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa". Szef MSP zwracał również uwagę, że w przeszłości zasiadała ona w radzie GPW, była również związana z zarządem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także pełniła funkcję członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

 

Tuż po nominacji na szefową giełdy, Zaleska zapewniała, że kierowanie "jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce" to zaszczyt i wyzwanie.

 

Nowa prezes GPW jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła też Study Course in Economic Policy, Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii oraz Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem zwyczajnym SGH.

 

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2000-2002 członkiem rady GPW w Warszawie. W latach 2005-2006 pełniła funkcję eksperta ministra edukacji narodowej i sportu.

 

W latach 2007-2009 piastowała stanowisko prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2008-2009 członka zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącej grupy badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

 

3 sierpnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński powołał ją na stanowisko członka zarządu NBP. Kadencję pełniła do 2015 roku.

 

PAP

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie