KOD złoży obywatelski projekt nowelizacji ustawy o TK

Polska
KOD złoży obywatelski projekt nowelizacji ustawy o TK
Polsat News

Komitet Obrony Demokracji złożył w Sejmie dokumenty potrzebne do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej. Ta ustawodawcza inicjatywa jest potrzebna, aby KOD mógł złożyć zapowiadany obywatelski projekt nowelizacji ustawy o TK. Po zarejestrowaniu komitetu KOD w ciągu trzech miesięcy musi zebrać sto tysięcy podpisów.

Pod wnioskiem o rejestrację inicjatywy obywatelskiej KOD zebrał 1600 podpisów, o 600 więcej niż wymagają przepisy. Jak  powiedział lider KOD Mateusz Kijowski podczas konferencji prasowej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, marszałek Sejmu ma 14 dni na zarejestrowanie komitetu.

 

- Liczymy, że szybko będziemy mogli przystąpić do zbierania wymaganych co najmniej 100 tysięcy podpisów - dodał Kijowski. - Jeśli tyle zbierzemy, Sejm musi przystąpić do pracy nad naszym projektem - dodał.

 

"Zmniejszyć  podatność TK na ruchy polityczne" 

 

Wyjaśnił, że projekt zakłada przywrócenie porządku funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego z maja 2015 roku, a więc stanu sprzed czerwcowej nowelizacji. - Chcemy jednak wprowadzić pewne uzupełnienia, które pozwalą zmniejszyć podatność Trybunału na ruchy polityczne - wyjaśnił Kijowski.

 

Zapytany o szanse na to, że projekt zostanie przyjęty przez Sejm, Kijowski powiedział: liczę na to, że większość parlamentarna, która mówiła w kampanii, że będzie słuchać obywateli, wreszcie ich posłucha.

 

Projekt KOD przewiduje też wybór sędziów przez Sejm większością 2/3 głosów (obecnie Sejm wybiera sędziów większością bezwzględną). Wybrany przez niższą izbę parlamentu sędzia składałby przysięgę przed marszałkiem Sejmu na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany (obecnie ślubowanie wybranych przez Sejm sędziów przyjmuje prezydent).

 

"6-letnia kadencja prezesa i wiceprezesa"

 

Projekt zakłada również modyfikację procedur dotyczących wyboru prezesa i wiceprezesa Trybunału oraz wprowadzenie sześcioletniego okresu ich kadencji. Zgodnie z propozycją komitetu, prawo do proponowania kandydatów do TK uzyskaliby: prezydent, Krajowa Rada Sądownicza oraz zgromadzenia ogólne sędziów: Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie takie prawo przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.

 

Według proponowanych przepisów, możliwe byłoby powierzenie sędziemu dalszego pełnienia obowiązków do czasu wybrania jego następcy przez Sejm. Miałoby to uchronić Trybunał przed paraliżem w razie przedłużającego się sporu politycznego o wybór sędziów.

 

Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślili, że celem inicjatywy ma być zażegnanie konfliktu o Trybunał, pogodzenie rozwiązań postulowanych przez wszystkie partie polityczne oraz "uchronienie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, której gwarantem jest między innymi Trybunał Konstytucyjny".

 

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie i zlożenie projektu do laski marszałkowskiej komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. W tym czasie treśc projketu nie może ulec zmianie. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

 

Pierwsze czytanie obywatelskiegoi projektu musi się odbyć w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia w Sejmie. Przedstawiciel komitetu ma prawo uczestniczyć w pracah Sejmu i Senatu nad projektem ustawy.

 

PAP

Foto: PAP/Leszek Szymański, wideo: Polsat News

wj/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie