FIFA chce ostrzejszych kar dla Platiniego i Blattera

Sport
FIFA chce ostrzejszych kar dla Platiniego i Blattera
PAP/EPA/Alessandro Della Bella

Wydział śledczy Komisji Etycznej Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) chce ostrzejszych kar dla prezydenta tej organizacji Seppa Blattera oraz szefa UEFA Michela Platiniego. Obaj zostali w grudniu odsunięci od futbolu na osiem lat. Dodatkowo ukarano ich grzywnami w wysokości 50 tys. franków szwajcarskich dla Blattera i 80 tys. dla Platiniego.

Śledczy domagają się dożywotniego wykluczenia i planują złożyć apelację - poinformowano we wtorek.

 

"Zaległa zapłata"

 

Komisja Etyki nazwała przelew dwóch milionów franków na konto Platiniego z 2011 roku "konfliktem interesów". Obaj działacze utrzymują, że jest to zaległa zapłata za pracę doradczą, jaką Francuz wykonywał dla FIFA w latach 1998-2002. Nie ma jednak odpowiednich dokumentów - prezydenci twierdzą, że zawarli ustne porozumienie i zaprzeczają, że zrobili coś nielegalnego.

 

Obu uznano za winnych naruszenia etyki, ale nie przekupstwa. Komisji Etyki poinformowała, że nie znalazła dowodów, iż dokonana płatność stanowi korupcję, niemniej jednak brakowało przejrzystości i stanowiło konflikt interesów. Jej zdaniem, wypłata była "bez podstawy prawnej" i naruszyła przepisy regulujące prezenty oraz inne korzyści.

 

Blatter i Platini nie przyznają się do winy i również zapowiadali apelację.


PAP

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie