Waszczykowski w Pradze: Polsce zależy na utrzymaniu dynamicznej współpracy wyszehradzkiej

Polska
Waszczykowski w Pradze: Polsce zależy na utrzymaniu dynamicznej współpracy wyszehradzkiej
PAP/EPA/Filip Singer

Stan stosunków dwustronnych, rozwój współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwo w Europie - były tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz szefa czeskiego MSZ Lubomira Zaoralka. Szef polskiego resortu zapewnił również, że kiedy w lipcu 2016 r. Polska przejmie od Czech przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, będzie kontynuowała aktualne priorytety państw regionu.

Waszczykowski podkreślił, że relacje z Czechami mają dla Polski szczególne znaczenie. - Wiele spraw nas łączy i mamy wspólne poglądy na rozwiązywanie różnych problemów. Cieszy mnie to, że jako sąsiedzi mamy wspólne poglądy na obecne zagrożenia regionu oraz sposoby reagowania na te zagrożenia. Mamy nadzieję, że wiele z tych problemów będzie rozwiązanych na szczycie NATO w Warszawie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

 

- Republika Czeska jest dla nas ważnym partnerem w regionie, bliskim partnerem politycznym i handlowym, dobrze rozwijają się stosunki ekonomiczne, odnotowujemy stały wzrost handlu oraz inwestycji - podkreślał Waszczykowski.

 

Szef resortu wskazał również na konieczność współpracy w projektach infrastrukturalnych. - W naszym interesie jest to, by Polska i Czechy były częścią korytarza Północ-Południe. Chcemy być aktywni zarówno w Unii Europejskiej jak i NATO. Nasz region musi być częścią wielkiego projektu UE i NATO - podkreślał.

 

Czechy nie widzą zagrożenia dla demokracji w Polsce

 

Jak podaje MSZ, Zaoralek zwrócił natomiast uwagę na "wspólnotę historii oraz znakomitą współpracę Polski i Czech w Grupie Wyszehradzkiej, a także wspólnotę interesów na forum NATO i UE". Zadeklarował także poparcie dla przygotowań szczytu NATO w Warszawie.

 

Mówiąc z kolei o sytuacji wewnętrznej w Polsce, czeski minister zaznaczył, że "nie widzi żadnych zagrożeń dla demokracji w naszym kraju, skoro przewodnictwo ważnych komisji w polskim parlamencie obejmują przedstawiciele opozycji".

 

PAP

 

po/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze