Japonia: po trzech latach zamknięto stację kolejową, z której korzystała jedna osoba

Świat
Japonia: po trzech latach zamknięto stację kolejową, z której korzystała jedna osoba
YouTube.com/hirohirorin 0284

Stacja Kami-Shirataki na północy wyspy Hokkaido w Japonii utrzymywana była przez trzy lata dla jednego pasażera - uczennicy, która codziennie dojeżdżała na szkolne zajęcia. Właśnie zapadła decyzja, że 26 marca pociąg zatrzyma się na stacji po raz ostatni. Powodem zamknięcia miał być nie brak ekonomicznych podstaw jej utrzymywania, ale fakt, iż od nowego semestru dziewczyna zmienia szkołę.

Historia stała się niezwykle popularna w mediach społecznościowych. Post zamieszczony na profilu telewizji CCTVNews na Facebooku został polubiony przez ponad 50 tys. użytkowników, a blisko 20 tys. udostępniło go swoim znajomym.  

 

 

Forget Harry Potter and platform 9¾ this station only has one passenger  The Kami-Shirataki train station is located...

Posted by CCTVNews on 8 stycznia 2016


W komentarzach Koleje Japońskie chwalono za chęć utrzymania połączenia tylko dla jednego pasażera oraz wagę jaką lokalna społeczność przykłada do edukacji. 

 

Skutki starzenia się społeczeństwa


Japonia już od dziesięcioleci zmaga się ze skutkami szybkiego starzenia się społeczeństwa i rosnącej roli największych aglomeracji. Wyludniająca się powoli prowincja sprawia, że japońskie koleje zmuszone są zamykać regionalne połączenia, czy rezygnować z postojów na stacjach i przystankach, z których nikt nie chce już korzystać.


Stacja Kami-Shirataki położona jest w północnej części wyspy Hokkaido na linii Sekihoku łączącej Sapporo z Anashiri. Obsługiwana jest, podobnie jak wszystkie w tej części kraju, przez pociągi JR Hokkaido. Przez ostatnie trzy lata z tego konkretnego połączenia korzystała rzeczywiście głównie jedna pasażerska, ale na najbliższych stacjach osób tych było nieco więcej. W większości byli to także uczniowie.

 

Internauci sądzą, że finanse miały jednak znaczenie


Część internautów zauważyło, że nie był to jedyny pociąg obsługujący tę trasę, jak również, że od 1 kwietnia na japońskiej kolei zaczyna się nowy rok budżetowy i termin zamknięcia stacji Kami-Shirataki oraz Kyu-Shirataki i Shimo-Shirataki na wspomnianej linii wynika raczej z kalendarza fiskalnego, a nie końca semestru w szkołach.

 


Transport-publiczny.pl, CCTVNews

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie