Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zaniepokojone "represyjną" ustawą medialną. Apeluje o niezależność PAP

Polska
Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zaniepokojone "represyjną" ustawą medialną. Apeluje o niezależność PAP
P

Zdecydowany sprzeciw wobec "represyjnej nowej ustawy medialnej" w Polsce wyraziło w poniedziałek Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA), skupiające agencje prasowe w 32 krajach. Po zmianie szefów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia minister skarbu państwa wymienia rady nadzorcze mediów publicznych. Dziś ma powołać rady radia i telewizji, a za kilka dni - Polskiej Agencji Prasowej.

"Wolność ekspresji i niezależne media to dwa podstawowe wymogi trwałej demokracji. (...) Obowiązkiem wszystkich sił demokratycznych jest obrona tych zasad" - głosi oświadczenie stowarzyszenia.

 

EANA apeluje do polskiego rządu, aby dopilnował, "by PAP również w przyszłości odgrywała niezależną rolę jako dostawca obiektywnych i wiarygodnych serwisów informacyjnych dla mediów w Polsce i za granicą".

 

Bez prezesa od 2013 roku


Polska Agencja Prasowa jest jednoosobową spółką skarbu państwa. Na podstawie ustawy z 1997 roku minister skarbu powołuje jej radę nadzorczą (5-7 osób) na trzyletnią kadencję, a ta zarząd (1-3 osoby), również na trzyletnią kadencję.


Kadencja obecnej rady upływa w 2017 roku.


PAP nie ma prezesa od 2013 roku. Spółką kieruje dwuosobowy zarząd - Lidia Sobańska i Arkadiusz Szymanek.


PAP

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie