Szef MSZ spotkał się z ambasadorem Niemiec. W sprawie wypowiedzi o Polsce

Polska
Szef MSZ spotkał się z ambasadorem Niemiec. W sprawie wypowiedzi o Polsce
PAP/Radek Pietruszka

- Rozmawialiśmy o tym, jak wspólnie rozwiązać problem w komunikacji między niektórymi niemieckimi politykami i wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze, aby znaleźć to rozwiązanie - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu w Warszawie z ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem.

W niedzielę resort podał, że szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zaprosił niemieckiego ambasadora w związku "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich". MSZ nie sprecyzowało, o które wypowiedzi konkretnie chodzi. Według resortu, temat rozmowy to "obrona polskiego interesu i polskiego wizerunku".

 

"Najlepszym rozwiązaniem wizyty niemieckich polityków"

 

- Dyskutowaliśmy, jak rozwiązać sprawę - komentował po spotkaniu szef polskiej dyplomacji. - Najlepszym rozwiązaniem byłyby wizyty w Polsce niemieckich polityków, którzy mogliby się przekonać, że stan polskiej demokracji nie jest tak zły, jak się z daleka od Polski wydaje - zaznaczył po spotkaniu Waszczykowski.

 

Szef polskiego MSZ wyraził nadzieję, że Polskę odwiedzi Frank-Walter Steinmeier oraz członkowie parlamentu niemieckiego. - Możemy się spotkać w formule na przykład Komisji Spraw Zagranicznych bądź w formule Komisji ds. Unii Europejskiej i wspólnie, tu w Warszawie porozmawiać o sytuacji w Europie i o naszych relacjach bilateralnych - podkreślił minister.

 

"Stosunki polsko-niemieckie skarbem"

 

Z kolei ambasador Nikel powiedział, że rozmowa z ministrem była konstruktywna, a "stosunki polsko-niemieckie są skarbem, którego należy strzec, aby dobrze rozwijały się również w przyszłości".

 

Zaproszenie ambasadora Niemiec do polskiego MSZ to reakcja na niektóre wypowiedzi niemieckich polityków.

 

 

Schulz: sterowana demokracja à la Putin

 

W niedzielę szef PE Martin Schulz porównał na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę polskiego rządu do działań podejmowanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Gazeta pisze też o planowanym na 13 stycznia posiedzeniu KE ws. zmian zachodzących w Polsce. "Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie" - powiedział Schulz w rozmowie z dziennikarzami gazety, która w niedzielę ukazuje się jako "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

 

"To jest sterowana demokracja a'la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej" - zaznaczył polityk niemieckiej SPD. Dodał, że w Parlamencie Europejskim, gdzie 19 stycznia ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce, "całe demokratyczne spektrum od lewicy do prawicy może zaakcentować, że taka polityka sprzeczna jest z podstawowymi wartościami europejskimi".

 

Kauder chce sankcji

 

W sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, „jeśli kraj ten będzie w dalszym ciągu lekceważył normy państwa prawa". W wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel" Kauder oświadczył m.in., że „kiedy stwierdza się naruszenia wartości europejskich, państwa członkowskie (Unii Europejskiej) muszą mieć odwagę sięgnięcia po sankcje". "Polski rząd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartości nie wolno w Europie naruszać" - powiedział i wyraził zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz" sytuacji w Polsce.

 

Oettinger: wiele przemawia za uruchomieniem mechanizmu kontroli

 

Z kolei komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się 3 stycznia na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem. "Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem" - powiedział Oettinger w rozmowie z gazetą.

 

polsatnews.pl, PAP

Foto: PAP/Radek Pietruszka, wideo: Polsat News

wj/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze