Trasa dla turystów 335 metrów pod ziemią w zabytkowej kopalni

Polska
Trasa dla turystów 335 metrów pod ziemią w zabytkowej kopalni
www.kopalniaguido.pl

Otwarcie nowej trasy turystycznej w nieudostępnionej do tej pory części zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu zaplanowano na 4 lutego. To półtorakilometrowa przeprawa, zwiedzający przejdą m.in. przez ścianę węglową 355 metrów pod ziemią.

Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Podziemne trasy na poziomach 170 i 320 m co rok zwiedza ponad 100 tys.turystów. Nowa trasa, określana jest czasem jako "ekstremalna”. Cześcią scenariusza zwiedzania poziomu 355 będzie m.in. wykonywanie drobnych prac górniczych, np. skręcanie rurociągu czy naprawa podziemnych urządzeń i maszyn.

 

- Zwiedzanie tej trasy to będzie ok. 3 godzin atrakcji. To będzie trasa dość męcząca - z elementami robót górniczych, które faktycznie się na ścianie wykonuje. Nie chodzi o jakieś aranżacje, tylko rzeczywiste elementy pracy – zapowiedział Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, którego częścią jest Guido.

 

Przejście przez kopalnie i przejazd kolejką górniczą

 

Prawie jak górnicy będą wyglądali też odwiedzający ten poziom. Na powierzchni dostaną obowiązkowy ubiór ochronny i ekwipunek: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumiaki, hełm i lampę z pokrowcem. Tak wyposażeni będą zjeżdżali kopalnianą windą na poziom 320, skąd przejdą jeszcze niżej do nieczynnego oddziału wydobywczego.

 

Półtorakilometrowa trasa obejmie m.in. strome odcinki o nachyleniu od 15 do 25 stopni i ciasne przejścia. Otoczeniem będą m.in. przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki czy zapory przeciwwybuchowe, mające chronić pozostałą część kopalni przed ewentualnym wybuchem pyłu węglowego.

 

Kulminacyjnym miejscem będzie ciasne przejście przez ścianę węglową o długości 110 m i nachyleniu 10 stopni. Strop w tym miejscu podpierają gęsto rozstawione stojaki typu Valent, na Śląsku zwane walenciokami. Po wyjściu ze ściany i pokonaniu kolejnego stromego upadu część drogi już na poziomie 320 turyści pokonają elektryczną kolejką podwieszaną. Po wyjeździe na powierzchnię konieczny będzie prysznic w górniczej łaźni.

 

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 roku. W 1967 roku utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 roku w kopalni udostępniono turystom dwa poziomy: 170 m i 320 m.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie