Już ponad 43,4 mln zł na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Polska
Już ponad 43,4 mln zł na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Polsat News

Na ulicach polskich miast kwestowało 120 tysięcy wolontariuszy z puszkami WOŚP na rzecz pediatrii i opieki medycznej dla seniorów. Hasło tegorocznego finału Orkiestry to "Mierzymy Wysoko!".

Po północy na koncie WOŚP było 43 mln 463 tys. 968 zł. Ostateczny wynik zbiórki poznamy jednak dopiero za kilka tygodni; zwykle jest on podawany na początku marca.

 

Tradycyjnie w dniu finału, przed północą odbywa się licytacja, podczas której sprzedawane są złote karty telefoniczne z limitowanej serii oraz złote serduszka, które powstają ze złota ofiarowanego przez darczyńców. W tym roku najdroższe złote serduszko zostało sprzedane za 670 tys. zł, a złota karta telefoniczna - za 165 tys. zł.

 

"Nie było żadnych nieprzyjemnych incydentów"

 

W niedzielę wieczorem szef WOŚP Jurek Owsiak dziękował wszystkim zaangażowanym podczas odbywającego się Finału, m.in. służbom mundurowym, włodarzom miast, w których odbywają się koncerty oraz artystom. "Dziękuję tym wszystkim, którzy są razem z nami" - mówił.

 

- Nie spotkaliśmy się z żadnym urzędowym zakazem - powtarzam to i bardzo mocno o tym mówię - z żadnym. Nigdy nikt nam niczego tutaj nie sugerował i nie twierdził, że czegoś nie możemy robić - powiedział Jerzy Owsiak na konferencji prasowej i podkreślił, że do tej pory nie było żadnych nieprzyjemnych incydentów czy ataków na wolontariuszy.

 

O godz. 20 w całym kraju odbyły się pokazy sztucznych ogni - "światełka do nieba", które są punktem kulminacyjnym finałowych imprez. W Warszawie główną atrakcją Finału był koncert przed Pałacem Kultury i Nauki.

 

Bieg o informacje dla diabetyków

 

W Warszawie kilka tysięcy osób wzięło udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Jego organizatorzy chcą namówić producentów żywności do umieszczania na opakowaniach informacji istotnych m.in. dla diabetyków. Takie biegi organizowane były również w innych miastach. Biegacze, aby wziąć w nich udział, musieli wykupić cegiełki. Dochody z ich sprzedaży zostały przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla dwóch szpitali: Bródnowskiego w Warszawie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

 

Atrakcją w Sopocie była strefa militarna na plaży, w której hitem była przejażdżka czołgiem T-55. Po drugiej stronie molo odbył się bieg, którego trasa miała kształt serca. W Trójmieście zorganizowano także przejazd rowerowy z Gdańska do Gdyni, w którym wzięło udział ponad 500 osób.

 

Psy także mogą zbierać

 

W Poznaniu kwestowały psy rasy Golden Retriever oraz ich właściciele, a także masażyści, policjanci i ratownicy. W miasteczku służb mundurowych można było m.in. przymierzyć strój wojskowego pirotechnika, policyjną czapkę lub zaprzyjaźnić się z policyjnym koniem i wsiąść do strażackiego wozu.

 

W Białymstoku atrakcjami były przejazd szynobusem po nieczynnej już trasie Białystok-Waliły, a w Krakowie wylicytować obraz Andrzeja Mleczki "Kraków" z dedykacją autora, koszulki Realu Madryt z autografem Jamesa Rodrigueza i FC Barcelona z autografem Cesca Fabregasa oraz mundur galowy górnika lub przelot motoparalotnią i balonem.

 

Z kolei Bydgoszcz przygotowała reprint Konstytucji 3 maja 1791 r. podarowany przez byłego marszałka Sejmu i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz przekazaną przez prezydenta miasta koszulkę reprezentacji Polski w koszykówce. Podkarpackie wystawiło na licytacji konika huculskiego i laserowo grawerowany wałek do ciasta. W Kielcach można wylicytować koszulki Roberta Lewandowskiego i Anity Włodarczyk oraz rękawice bokserów Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka i Krzysztofa Głowackiego.

 

Wspólny trening na aukcji

 

Na aukcjach internetowych najwyższym powodzeniem cieszyły się: wspólny trening z piłkarzami polskiej reprezentacji - cena 50 tys. zł i wyjazd na pokaz Anthonego Vaccarello od Anji Rubik - obecna cena to ponad 22 tys. zł. Podobną osiągnął do tej pory srebrny klucz od aktorki Magdaleny Różczki. Z kolei Złota Żąba od Jerzego Stuhra jest warta ponad 15 tys. zł. Cena nart ofiarowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę przekroczyła 10 tys. zł.

 

PAP

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk, wideo: Polsat News

pen/hlk/wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie