Protesty w Kolonii. Po wydarzeniach z sylwestrowej nocy

Świat
Protesty w Kolonii. Po wydarzeniach z sylwestrowej nocy
EPA/Oliver Berg

Marsze są reakcją na wydarzenia z sylwestra, kiedy w Kolonii doszło do napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Główną demonstrację zorganizował antyimigrancki ruch Pegida. W południe rozpoczął się z kolei wiec lewicowego sojuszu "Kolonia sprzeciwia się". Jego uczestnicy protestują przeciwko wykorzystywaniu wypadków w Kolonii do "rasistowskiej nagonki" na imigrantów.

Pegida - Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu - istnieje od ponad roku. Bastionem ruchu jest Saksonia, gdzie postawy wobec imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki są znacznie bardziej krytyczne niż w zachodniej części Niemiec.

 

Do demonstracji Pegidy przyłączyli się członkowie skrajnie prawicowego ugrupowania Pro Koeln. Protestują też feministki.

 

W południe rozpoczął się wiec lewicowego sojuszu "Kolonia sprzeciwia się". Jego uczestnicy protestują przeciwko wykorzystywaniu wypadków w Kolonii do "rasistowskiej nagonki" na imigrantów.

 

Władze skierowały do miasta silne oddziały policji, aby zapobiec starciom pomiędzy oboma grupami. "Atmosfera jest bardzo napięta" - ocenił rzecznik miejscowej policji.

 

Telewizja publiczna ARD podała, że doszło już do przepychanek między przedstawicielami skrajnej lewicy a skrajnie prawicowymi demonstrantami.

 

"Kartel milczenia"

 

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami i butelkami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

 

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy mężczyzn, którzy napastowali kobiety, a następnie je okradali. Grupy napastników liczące po kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję. Policja przez długi czas nie potrafiła opanować sytuacji.

 

Przez kilka dni po nocy sylwestrowej media nie informowały o zajściu. Część niemieckich polityków oskarża dziś telewizję o zastosowanie cenzury wobec wydarzeń, które podważają politykę prowadzoną przez Angelę Merkel. Heiko Maas, minister sprawiedliwości, powiedział, że napastnicy w Kolonii "zrezygnowali z funkcjonowania w cywilizacji" i stali się "bezmyślną hordą". Były minister spraw wewnętrznych brak medialnych informacji o atakach na kobiety nazwał "kartelem milczenia".

 

 

 

 

 

PAP/ polsatnews.pl

Az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie