Premier Iraku: nasze siły dokonują 60 proc. nalotów na ISIS

Świat
Premier Iraku: nasze siły dokonują 60 proc. nalotów na ISIS
Flickr/Foreign and Commonwealth/CC BY 2.0

- Ponad 60 proc. nalotów na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku przeprowadziły krajowe siły powietrzne, a resztę międzynarodowa koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych - poinformował w sobotę premier Iraku Hajder al-Abadi.

W wystąpieniu transmitowanym przez państwową telewizję Abadi podkreślił, że jego kraj nadal potrzebuje wsparcia z powietrza ze strony zagranicznych sił, a także ich pomocy w szkoleniu żołnierzy i ich dozbrajaniu.

 

Szef irackiego rządu zwrócił się także z ponownym apelem do tureckich władz o wycofanie wojsk z terytorium Iraku. Tureckie siły stacjonują w pobliżu miasta Mosul na północy kraju, które jest kontrolowane od 2014 roku przez dżihadystów z ISIS.

 

Napięcie na linii Irak-Turcja

 

- Szczerze zapraszamy Turcję, naszego sąsiada, aby wycofała swoje wojska z Iraku. Wykorzystamy każdą sposobność w ramach naszych i międzynarodowych praw, aby doprowadzić do ich wycofania - zapewniał Abadi.

 

W zeszłym miesiącu ok. 150 tureckich żołnierzy zajęło bazę wojskową Baszika, gdzie prowadzą szkolenia irackich bojówek do walki z ISIS. W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan informował, że tamtejszy oddział odparł atak dżihadystów, zabijając 18 bojowników.

 

W zeszłym miesiącu wojska Iraku odniosły pierwszy poważny sukces w walkach z Państwem Islamskim. Żołnierzom udało się odbić miasto Ramadi. Operację przeprowadzono przy wsparciu sił powietrznych międzynarodowej koalicji.

 

PAP

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie