MSWiA: Nie będzie nowego województwa - częstochowskiego

Polska
MSWiA: Nie będzie nowego województwa - częstochowskiego
Polsat News
MSWiA: Nie będzie nowego województwa - częstochowskiego.

Nie ma planów utworzenia województwa częstochowskiego - poinformowało MSWiA w odpowiedzi na interpelację świętokrzyskich posłów PO i PSL. Resort dopuszcza jednak możliwość korekt w ramach obowiązującego podziału terytorialnego.

Odpowiedź MSWiA na interpelację, skierowaną do premier Beaty Szydło pod koniec 2015 r., przedstawili w sobotę podczas konferencji prasowej w Kielcach szefowa świętokrzyskiej PO, poseł Marzena Okła-Drewnowicz i poseł Artur Gierada.

 

Parlamentarzyści, wspólnie z posłami regionalnego PSL, wystosowali interpelację po informacjach, jakie przekazywały lokalne media - o planach utworzenia woj. częstochowskiego - kosztem woj. świętokrzyskiego. Z doniesień wynikało, że w nowym regionie mógłby się znaleźć najdalej wysunięty na zachód rejon woj. świętokrzyskiego - powiat włoszczowski.

 

Pytanie o zmiany

 

Posłowie zapytali, czy rząd PiS planuje zmiany podziału administracyjnego kraju, a jeśli tak - czy dotyczą one regionu świętokrzyskiego.

 

Wiceszef MSWiA Sebastiana Chwałek poinformował, że "nie jest planowane dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa”.

 

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego, skonsultowanych i akceptowanych społecznie, które pozwolą na optymalne funkcjonowanie struktur państwowych i samorządowych, w szczególności w kontekście wypełnianych przez nie zadań na rzecz społeczności lokalnych i rozwoju regionalnego. Kluczowe znaczenie ma przy tym idea zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju" - wynika z odpowiedzi.

 

W piśmie zaznaczono też, że "prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie", a "ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem".

 

W dokumencie podkreślono, że "najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa będzie ich akceptacja społeczna".

 

Próba zmiany podziału

 

Mimo to politycy świętokrzyskiej PO, uważają, że odpowiedź "jasno wskazuje" na próbę zmiany podziału terytorialnego kraju, która będzie dotyczyła także woj. świętokrzyskiego.

 

Pomysł wprowadzenia nowych województw skrytykował w połowie listopada marszałek woj. świętokrzyskiego, szef regionalnego PSL Adam Jarubas. Także jego zdaniem środowisko PiS w ten sposób "szuka sposobu" na podważenie wyników ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich. Pomysł skrytykowali także samorządowcy gminy i powiatu włoszczowskiego.

 

Kampanię mającą na celu "odtworzenie” województwa częstochowskiego ogłosił w listopadzie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Poparcie dla inicjatywy wyrazili częstochowscy radni. Matyjaszczyk skierował w tej sprawie pismo do premier Beaty Szydło.

 

W połowie grudnia przewodniczący Sejmiku woj. łódzkiego Marek Mazur (PSL) zaapelował do samorządowców czterech powiatów regionu o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ewentualnego odłączenia ich od woj. łódzkiego, w związku z kampanią prowadzoną przez władze Częstochowy. Zdaniem Mazura, tworzenie nowych, małych województw jest przeciwstawne idei, którą kierowano się przy formowaniu działających obecnie "silnych regionów", dla których wzorem były landy w Niemczech.

 

Opolskie się broni

 

22 grudnia sejmik woj. opolskiego jednogłośnie przyjął rezolucję ws. integralności granic Opolszczyzny - to także stanowisko wobec pojawiających się w debacie publicznej informacji o możliwości zmian podziału administracyjnego kraju i propozycji utworzenia woj. częstochowskiego, kosztem należącego obecnie do woj. opolskiego Olesna.

 

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. Przeciwny idei odtworzenia woj. częstochowskiego jest marszałek woj. śląskiego.

 

O ewentualnym powoływaniu - zgodnie z wolą mieszkańców - nowych województw mówiono także w kampanii wyborczej PiS.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie