Włochy: 84 proc. obywateli chce kontroli na granicach

Świat
Włochy: 84 proc. obywateli chce kontroli na granicach
PAP/EPA/Luca Zenarro

Aż 84 proc. Włochów opowiada się za surowymi kontrolami na granicach swego kraju, na wzór tych wprowadzonych w ostatnim czasie w Szwecji i Danii, aby zablokować falę imigracji. Takie wyniki przyniósł opublikowany w piątek sondaż przeprowadzony dla stacji telewizyjnej RAI3.

Według ankiety Instytutu Ixe dla włoskiej telewizji publicznej, jedynie 14 procent Włochów nie popiera kroków, podjętych przez kraje skandynawskie na ich granicach.

 

Kilka dni wcześniej minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano oświadczył, że rząd w Rzymie nie zawiesi postanowień układu z Schengen o swobodnym ruchu osobowym. Wyjaśnił, że w związku z zagrożeniem terrorystycznym na granicach zastosowano wystarczające środki ostrożności.

 

Włosi za karaniem nielegalnej imigracji

 

W piątek włoskie media poinformowały, że gabinet Matteo Renziego dąży do karania nielegalnej imigracji. Została ona uznana za przestępstwo w ustawie imigracyjnej przyjętej 7 lat temu. Przeciwko wykreśleniu tego artykułu jest Nowa Centroprawica - koalicjant centrolewicowej Partii Demokratycznej premiera Renziego.

 

Zwolennicy zmiany przepisów na czele z krajowym prokuratorem do walki z mafią i terroryzmem Franco Robertim argumentują na łamach prasy, że obecne rozporządzenie utrudnia walkę z przemytnikami imigrantów.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie