Wieniawskiego chce grać cały świat. Rekordowe zainteresowanie konkursem

Kultura
Wieniawskiego chce grać cały świat. Rekordowe zainteresowanie konkursem
flickr/Ajay Suresh/CC BY 2.0

250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących czterdzieści krajów zgłosiło się do preselekcji 15 Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wśród kandydatów są m.in. młodzi muzycy z Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Wenezueli i USA.

Przesłuchania preselekcyjne rozpoczną się w przyszłym miesiącu w czterech lokalizacjach na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Azji. 

 

Konkurs dbędzie się w Poznaniu od 8 do 23 października tego roku. 

 

Celem konkursu jest oddanie hołdu wielkiemu polskiemu wirtuozowi oraz spopularyzowanie twórczości Henryka Wieniawskiego, a także zapewnienie promocji młodym wiolinistom. Konkurs jest przeznaczony dla skrzypków w wieku do 30 lat.

 

Od osiemdziesięciu lat Henryk Wieniawski patronuje konkursowi

 

Pierwszy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, jako międzynarodowe spotkanie młodych skrzypków, odbył się w 1935 roku w Warszawie w stulecie urodzin swojego patrona. Jego głównym pomysłodawcą był bratanek skrzypka - Adam Wieniawski, a organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Pierwszymi laureatami byli: Francuzka Ginette Neveu, Rosjanin Dawid Ojstrach oraz Anglik Henry Temianka. Wśród nagrodzonych byli też m.in. Ida Haendel, Bronisław Gimpel, Grażyna Bacewicz.

 

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się co pięć lat. W 2011 roku wygrała Soyoung Yoon z Korei Południowej.

 

gloswielkopolski.pl

Az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie