UOKiK: 14,2 mln zł dla PKP Cargo

Biznes
UOKiK: 14,2 mln zł dla PKP Cargo
Flickr//CC BY 2.0

Kara została nałożona za nadużywanie pozycji rynkowej, co doprowadziło do ograniczanie konkurencji na rynku towarowych przewozów kolejowych - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzję wydano po dziewięciu latach postępowania. Nie jest prawomocna. PKP Cargo zapowiedziało odwołanie.

UOKiK ustalił, że w 2006 r. spółka PKP Cargo wprowadziła regulacje, na podstawie których mogła odmówić podpisania umowy specjalnej z przedsiębiorcą, którego uznała za swojego konkurenta. Według Urzędu tego typu kontrakt oznaczał przyznanie atrakcyjnych upustów cenowych i mogły go podpisać podmioty, które nie rywalizowały bezpośrednio z PKP Cargo.


"Takie działania uniemożliwiły konkurentom spółki rozwój własnej działalności, pozyskiwanie nowych klientów, a tym samym możliwość rywalizacji rynkowej z dominantem. Zakwestionowana praktyka miała zatem negatywny wpływ na rozwój konkurencji na rynku towarowych przewozów kolejowych. Prawo ochrony konkurencji zakazuje nadużywania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej na rynku ze szkodą dla konkurencji. Niedozwolona praktyka trwała do 2007 r." - poinformował UOKiK w komunikacie.


Od wszczęcia postępowania do wydania decyzji minęło 9 lat


Na PKP Cargo została nałożona kara finansowa w wysokości ponad 14,2 mln zł. Jednym z czynników, który miał wpływ na obniżenie grzywny był długi czas, jaki upłynął od wszczęcia postępowania w 2006 r. do wydania decyzji w 2015 r. Decyzja ta nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Jak poinformował rzecznik prasowy PKP Cargo Mirosław Kuk, spółka, nie zgadza się z decyzją UOKiK i zapowiada odwołanie. Poinformował także, że spółka nie stosuje już praktyk zakwestionowanych 10 lat temu przez UOKiK.


To już druga kara dla PKP Cargo


Nałożenie kary na PKP Cargo jest już drugą decyzją Urzędu w ramach postępowania wszczętego w 2006 r., na wniosek jednego z konkurentów spółki - CTL Logistcs.


Poprzednia wydana była w 2009 r. Na PKP Cargo została wówczas nałożona kara finansowa w wysokości ponad 60 mln złotych. Decyzję podtrzymały sądy kolejnych instancji, jednak w październiku 2013 r. Sąd Najwyższy uchylił te wyroki i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Głównym powodem, który podał Sąd Najwyższy, było rozszerzenie przez Urząd zakresu postępowania w jego trakcie.


Pierwotnie postawiony zarzut dotyczył umów specjalnych, natomiast po zmianie polityki handlowej przez PKP Cargo został rozszerzony na  odmowę podpisania umów handlowych, przewidujących upusty cenowe. W marcu 2014 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję z 2009 r., dlatego UOKiK był zobowiązany do kontynuowania postępowania w tej sprawie, w zakresie ograniczonym do pierwotnego zarzutu.


PAP

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze